Pretekársky víkend ako sa patrí

Vytvorené29. 7. 2020

Počas uplynulého víkendu sa jazdci nášho tímu zúčastnili hneď na niekoľkých akciách. V sobotu boli v pláne dva preteky, a to fourcrossový závod v Dobřanoch, ktorý bol súčasťou európskeho pohára, a majstrovstvá Českej republiky v maratóne v Dolnej Morave, na ktoré nadväzovali nedeľné majstrovstvá republiky v XC E-bike, ako vôbec prvý ročník pod hlavičkou UCI .

V Dobřanoch sa závodu zúčastnil aj Tomáš Slavík , ktorý po boji s Jiřím Pencom a Tomáš Brožíkom , urval prvé miesto. Juraj skončil na 3. mieste a Tomáš na 2. mieste. Viac si môžete prečítať v reporte Tomáša Slávika . Maratón na písaných 107 km, ale reálnych 115 km, si zajazdil Marek Sádovský , ktorý v tomto veľmi náročnom závode, kde ako do kopca, tak z kopca nebolo nič zadarmo, došiel na 71. mieste z 200 zúčastnených jazdcov. Keď k tomu pripočítame prevýšenie cez 3 500 m, radíme to medzi dobrý výsledok a tešíme sa, čo prinesie budúci závod.

MČR v maratonu MČR v E-bike

MČR v E-bike start

Nedeľa s elektrickým pohonom

Nedeľné majstrovstvá republiky XC E-bike pre nás boli veľkou neznámou, tak ako pre ostatných. Všetci pretekári nastupovali do závodu s veľkým otáznikom, pretože nikto netušil, aký môže byť vývoj závodu, keď sa osedlá koleso s elektrickým pohonom. Usporiadatelia, medzi ktorých patril aj náš známy Zdeněk Dokoupil, ktorý mal celú túto akciu na starosť a bojuje za rozšírenie pretekov pre E-biky, si pripravili veľmi náročný cca 2 km okruh, kedy jeho prvá polovica viedla po veľmi strmej zjazdovke s jednou prekážkou, ktorou bolo cca 30 drevených schodov. Druhá polovica trate bola zase namotaná iba z kopca po zjazdovke s prejazdmi hlbokých odvodňovacích korýt, prejazdom pneumatík od traktora, wallridom a čerešničkou na torte bol paletový skok, na ktorom sme pri stavbe pridali aj ruku k dielu, a pretekári na ňom. metrov.

MČR v E-bike schody MČR v E-bike skok

Závod bol rozdelený do dvoch kategórií Hobby a Elite . V kategórii Hobby sa najlepšie na 8. mieste umiestnil Jiří Zárybnický sedlajúci náš bicykel Kross Soil 1.0, a to aj napriek zraneniu úst (pár stehov zostane na pamiatku), ktoré prekonal v sobotňajšom maratóne. V kategórii Elite sme nasadili hneď niekoľko želiezok v ohni a najlepšie bojoval Vojtech Hanč, ktorý sa väčšinu pretekov držal na 2. mieste. Bohužiaľ sa ale počas posledných dvoch kôl prepadol na 6. miesto medzi mužmi, ktoré bolo zapríčinené aj pádom v poslednom zjazde. Po dôjdení do cieľa bol prevezený do nemocnice s otrasom mozgu. Našťastie je dnes už v poriadku na domácu rekonvalescenciu a počítame s ním aj na budúci rok. Vojta pre zaujímavosť sedlal Rocky Mountain.

MČR v E-bike Vojta Hanč MČR v E-bike Vojta Hanč

Táto akcia pre nás bola veľkou skúsenosťou a radi by sme pochválili usporiadateľa Nova Cup za výbornú trať a organizáciu samotného závodu. V budúcom roku veríme vo viacero takýchto pretekov, nielen kvôli jazdcom, ale aj kvôli divákom, ktorí stihnú zafandiť a odviezť si domov pekný športový zážitok.