Skitouring – máte všetko?

Vytvorené25. 1. 2022
Skitouring – máte všetko?

 

Skialpy sú u nás čím ďalej viac obľúbená športová aktivita, ktorá človeku prináša nielen potešenie a zážitky, ale taktiež sa dá u nej pekne zamakať. Je to čistá radosť z pohybu, kedy si stačí zabaliť batoh a vyraziť do hôr. Sám alebo s partiou kamarátov, hlavne, že na pásoch!

Máte vše na skitouring? Vybavte se u nás

 

Je ale predsa len rozdiel medzi skialpinizmom a skitouringom. Aj keď sa to javí ako obdobné názvy a aktivity, rozdiel je veľký. Pozrime sa teda na hlavné rozdiely medzi skialpinizmom a skitouringom, a na to, čo by ste nemali podceniť predtým, než si túto aktivitu zamilujete.

Skialpinismus v zahraničí
Skitouring v zahraničí

 

 

Skitouring pre každého!

Skitouring je aktivita, ktorej by sa dalo inak hovoriť „turistika na lyžiach“. Je to super pochodiačik, kedy jednoducho nalepíte pásy a vyrazíte. Pri tom sa stihnete kochať a fyzicky sa toľko nezničíte. Je to teda kombinácia viacerých vášní - voľného terénu, dlhých výstupov a lyžovania. Čo viac si priať. Možno tak ten čerstvý prašan, to už je naozaj za odmenu.

Ak ste skialpinista začiatočník, je vhodné začať trénovať výstupom po zjazdovke. Pozor ale na dodržiavanie pravidiel, medzi ktoré patrí najmä ohľaduplnosť voči tým, ktorí schádzajú zjazdovku. Logicky sa teda pohybujeme po okraji, kde nikomu nebudeme prekážať.

 

skitouring v Čechách český skitouring vyzkoušejte ještě dnes

  

Ďalšou vecou, ktorú rieši každý začiatočník, je vhodné oblečenie . Predsa len nejdete na výlet, ale športovať. Základom, ako pri každom inom športe, je vrstvenie . Musíme počítať s tým, že počasie sa na horách rýchlo mení, dosť často fúka ao jazde dole ani nehovoriac. Hore sa často človek zapotí, keď do toho ešte svieti slnko, je to potom o to rýchlejšie. Pokiaľ fúka, nahodíme „neprofuk“ bundu, pokiaľ to páli, radšej dáme o vrstvu menej, než sa prepotiť až na kosť. A na zjazd dole? Bunda s membránou zachráni všetko, rukavice netreba spomínať. A prosíme, nezabúdajte prilbu, tá by mala byť samozrejmosťou.

Ak ste už skúsenejší a chystáte sa do voľného terénu, je potrebné si do batohu pribaliť aj lavínovú výbavu . Do nej patrí lopata , lavínový vyhľadávač a sonda . Lavínová výbava sa dá okoreniť lavínovým batohom , ale je potrebné si zapamätať, že batoh nenahrádza ani jednu z vyššie spomínaných častí lavínového setu. Je to len vec, ktorá zvyšuje šancu na prežitie v lavíne . Samozrejme znalosť mapy a prehľad o tom, aké bude počasie a lavínové nebezpečenstvo v danej oblasti, je samozrejmosťou . Bez týchto informácií sa neoplatí do hôr vydávať.

 

Trúfneš si na skialpinizmus?

Skialpinizmus je oproti tomu fyzicky náročnejší, vykonáva sa vo vyšších nadmorských výškach a je potrebných viac skúseností a bezpečnosti. Človek sa tak často pohybuje aj v ľadovcovom teréne. Nielen tu je potrebné použiť aj horolezecké vybavenie.

Skialpinismus
Skialpinismus

 

Bez čoho sa teda nezaobídete?

Nie je vybavenie ako vybavenie a pri skialpinizme to platí dvojnásobne. Nie je to lacná záležitosť, ale oplatí sa ju mať doma. Ako tomu raz podľahnete, už nechcete nič iné.

 

Skialpové lyže

Freeride a skialpové lyže majú špeciálnu konštrukciu a geometriu , ktorá je priamo stvorená na jazdu v hlbokom snehu. Na rozdiel od klasických zjazdových lyží sú dlhšie a širšie, čo prispieva k lepšej rovnováhe a stabilite.

Armada skialpové lyže Fischer skialpové lyže

 

Skialpové palice

Pozor na tanieriky, ktoré musia byť väčšie ako u normálnych lyžiarskych palíc kvôli boreniu sa do hlbokého snehu.

 

Skialpové hole Skialpové hole Nitro

 

-

Skialpové topánky

Sú oveľa ľahšie, mäkšie, majú nižší komín a menej praciek, aby bol výstup v horách čo najjednoduchší a najkomfortnejší. Skialpinista v nich strávi veľké množstvo času, a navyše sa v nej pohybuje oveľa intenzívnejšie. Je preto nesmierne dôležité, aby lyžiarky perfektne sedeli.

Skialpové lyže Tecnica Skialpové boty Fischer

 

Skialpový batoh

Veľkosť batohu volíme podľa dĺžky túry, náročnosti a samozrejmosťou sú bočné úchyty na lyže.

 

Skialpový batoh Arva Batoh na skialpy a splitboard

 

Stúpacie pásy

Starajú sa o to, aby vám to cestou na vrchol nepodklzovalo a výstup bol maximálne pohodlný. Zásluhu na tom majú stúpacie vrstvy, ktoré najčastejšie tvoria 100% mohair, alebo kombinácia nylonu a mohairu nazývaná Mix. Tu si môžete pre istotu pozrieť naše video o výbere skialpových pásov.

 

Stoupací pásy na skialpy Skialpové pásy


Skialpové viazanie

Môžete vyberať medzi pinovým viazaním v rôznych variantách s brzdami alebo bez bŕzd. Druhou možnosťou pre freeride je tzv. hybridné viazanie, ktoré kombinuje pinovú špičku na výstup a zjazdovú pätku na zjazd. Viazanie sa vyznačuje vyššou hmotnosťou, presnejším vypínaním pri zjazde a lepším prenosom sily. Ide napríklad o viazanie Armada Shift alebo Marker KingPin. Rámové viazania nebudeme ani spomínať, tie už sú minulosťou.

 

Vázání na skialpy Vázání na skialpy


Lavínová výbava

S účásťou musí byť sonda, lavínový vyhľadávač a lopata. Je dôležité mať tento set kompletný, ale ešte dôležitejšie je s ním vedieť zaobchádzať.

Lavinová výbava - sonda Lavinová výbava - lavinový vyhledávač Lavinová výbava - lopata
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.
Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie