skialpinistická výbava

Vytvorené28. 10. 2019
skialpinistická výbava

Skialpinizmus v posledných rokoch veľa získal na popularite. A niet divu, je veľa dôvodov, prečo jeho kúzlu prepadá čoraz viac ľudí. Či už vás štvú fronty na vlekoch, zväzujú bežecké stopy, chcete objavovať nové miesta mimo klasických stredísk, alebo vás lákajú len zjazdy vo voľnom teréne. Čím ďalej viac z nás sa tak stretáva na vrcholkoch hôr, kde každý lyžami kreslí ten svoj originálny podpis do snehovej pokrývky a vytvára si tak vlastný jedinečný zážitok.

Pre maximálne vychutnanie skialpového dobrodružstva je ale potrebné vybrať tú správnu výbavu, ktorá bude sedieť vášmu štýlu. Výber skialpinistického setu tak rozhodne nepodceňujte a venujte mu dostatok času.

V prvom rade by ste si mali ujasniť, akým spôsobom, kde a za akých podmienok chcete skialpinizmus prevádzkovať. Niekto z vás sa možno vrhne na závodnú dráhu, kde bude riešiť každý gram svojej výbavy, aby sa na vrchol dostal čo najrýchlejšie. Niekto sa zase nebude hore ponáhľať vôbec, ale o to viac si bude chcieť užiť každý zjazd v náročnom teréne.

Nesmiete zabudnúť ani na lavínové nebezpečenstvo, v ktorom sa človek s pohybom vo voľnom teréne nachádza automaticky. Rešpektujte preto odporúčania a okrem vyznačenej zjazdovky nezabúdajte na výbavu, ktorou je lavínová sonda, lopata a lavínový vyhľadávač.

Skialpová obuv

Topánkami na skialp začíname úmyselne, pretože či chcete alebo nie, pohybom do kopca budete tráviť väčšinu času. Pokiaľ vám topánky nebudú perfektne sedieť, čakajú vás tak pomerne nepríjemné chvíle.

 

Pre tých, ktorí naháňa každý gram, sú tu superľahké závodné topánočky , ktoré pri poťažkaní pripomínajú skôr topánky na bežky . Váha sa blíži k 500 g, a to vážne nie je veľa. V dnešnej dobe už štandardne karbónové s veľmi pohyblivým členkom. Umožňujú nositeľovi rýchlo a bez ťažkostí vybehnúť na každý kopec.

Stredná trieda topánok je veľmi rozmanitá. Drahšie modely sú koľkokrát tiež karbónové, poskytujú veľmi slušnú flexiu v členku a pri zapnutí všetkých praciek a stúpacieho systému poskytujú aj veľkú oporu pre zjazd. Vďaka svojej všestrannosti je to najpoužívanejší typ topánok. Veľká časť skialpinistov nie sú pretekári, takže potrebujú stredne ľahkú topánku približne medzi 800 až 1000 g, ktorá im dopraje kvalitnú oporu pri zjazdoch.

Obuv na freeride. Človek by si predstavil mohutné prezkáče, s ktorými bude chôdza do kopca príjemná asi tak podobne, ako so zabetónovanými členkami ... v dnešnej dobe ide ale vývoj dopredu, takže predné freeridové topánky dosahujú podobné tvrdosti ako klasické zjazdárske topánky, ale zároveň poskytujú dostatočnú flexiu a nízku hmotnosť okolo 1500 g.

Skialpové lyže

V dnešnej dobe, keď má skialpinizmus množstvo odvetví a jednotlivé modely lyží sa od seba môžu výrazne líšiť, je dobré si pred ich výberom najskôr povedať, aký typ skialpinistu som alebo chcem byť. Pretekár? Freerider? Alebo zlatá stredná cesta? Ideme na to! U lyží budete riešiť niekoľko základných parametrov:

Materiál
Lyže sú v dnešnej dobe vyrábané kombináciou ľahkých drevín, karbónu alebo napríklad titánových plátkov na zvýšenie tuhosti.

Váha
Moderné skialpové lyže sa stále vyvíjajú a dosahujú stále nižšie váhové limity. Závodné lyže sa ale vždy budú váhou veľmi líšiť od širokých lyží na freeride.

Rozmery / tvar
To je jeden z najdôležitejších parametrov. Zaujíma nás predovšetkým šírka a dĺžka lyže. S tým je potom úzko spojený aj jej rádius. Ale poporiadku…
Všeobecne je dané, že čím bude lyža širšia, tým bude aj stabilnejšia. So šírkou ale rastie aj váha. Úzke lyže budú perfektné pre výstup. Z kopca dole ale už človeku nedoprajú toľko opory a veľa jazdeckých chýb vám neodpustí. Široké lyže – 90 mm a viac – sa využívajú prevažne na freeride a freetouring. Taká lyža kĺže v hlbokom snehu ako kocka masla po rozpálenej panvičke.
Venujte teda pri výbere rozmerom lyží náležitú pozornosť (napr. Špička: 114 mm, stred: 77 mm, pätka: 102 mm). Označenie šírky lyže nájdete pod stredným rozmerom, v najužšom bode lyže.
Na rad prichádza už spomínaný rádius. Čím menší rádius lyže má, tým kratší oblúk ste schopní urobiť a tým skôr bude lyža reagovať na vaše podnety.

Ako sme už spomínali na začiatku, skialpové lyže zahŕňajú rôzne varianty. Poďme sa na ne teraz postupne pozrieť bližšie...

Závodné lyže
Pokiaľ vás lákajú preteky alebo ste rýchlostne orientovaný skialpinista, tento typ lyží je pre vás ten pravý. Takéto kúsky sa vyznačujú predovšetkým extrémne nízkou hmotnosťou a malou šírkou. Tá sa pohybuje okolo 65 mm, rádius potom okolo 17 m. Závodné lyže sú skvelé pri chôdzi do kopca, ale vratké a ťažké na ovládanie pri zjazdoch.



Allmountain lyže
Zlatá stredná cesta. Tu môžeme nájsť kúsky pre rekreačných skialpinistov, ktorí hľadajú nízku hmotnosť, ale tiež stabilitu a chcú lyže, ktoré ich budú počúvať na slovo aj v náročných snehových podmienkach. Sú to ale zároveň lyže pre skúsených horalov, ktorí podstupujú náročné výstupy a schádzajú tie najťažšie terény. Allmountain lyže predstavujú kompromis medzi váhou a šírkou (tá sa pohybuje od 70 do 90 mm), čo z nich robí najuniverzálnejšiu kategóriu skialpových lyží. Väčšina ľudí, ktorí holdujú skialpe, sa preto nájde práve v tejto kategórii.

Freeridové lyže
Freeridový typ lyží je ten najťažší, ale dodáva jazdcovi najlepšiu stabilitu pri zjazdoch. Obzvlášť v čerstvom prašane a ťažkom jarnom snehu túto ich vlastnosť veľmi oceníte. Šírka freeridových lyží začína od 90 mm nahor. Svojím tvarom pripomínajú skôr drievka od nanuku než poriadne vykrojené slalomové lyže.

Skialpové viazanie

Lyže máme, topánky máme, je na čase vybrať viazanie. Typ viazania sa väčšinou odvíja od typu lyže, ktorý ste si zvolili - závodné, allmountain alebo freeride. Ďalší dôležitý faktor pri výbere je váha a tiež to, či chcete brzdy, alebo viazanie bez bŕzd.

Skialpové stúpacie pásy

Pri pásoch riešite prvotne rozmer, ktorý musí zodpovedať proporciám vašej lyže. Najjednoduchšie je preto zakúpiť si pásy , ktoré sú priamo vyrobené pre váš typ lyží. Väčšina výrobcov pre svoje modely lyží rovno ponúka aj zodpovedajúce pásy.
Otázkou ale zostáva ktorý materiál pásov zvoliť.

Mohér/Nylon
Najpoužívanejšie pásy vďaka svojej všestrannosti. Väčšina pásov sa dnes skladá z kombinácie týchto dvoch materiálov. Mohér poskytuje dobrú sklznosť a nylon zase dobrú stúpavosť. Kombinujú sa približne v pomere 65% mohér a 35% nylon. Skvele stúpajú, ale majú pomerne obmedzenú životnosť.

Profoil
Funguje na báze malých šupín, ktoré pokrývajú celú dĺžku pásu . Tento typ pásu je na niektorých typoch snehu sklznejší a nenamŕza. Nezaručia vám ale skvelé stúpacie vlastnosti na každom snehu a vytvárajú väčší hluk, než pás klasický (mohér/nylon).

Hole
Posledná súčasť výbavy, nie však tá najmenej dôležitá! Palice sa pri skialpinizme používajú teleskopické. Má to jednoduchý dôvod: do kopca sa vám hodí o niečo dlhšia palica pre lepšiu oporu a z kopca dole naopak kratšia, aby vám neprekážali. S teleskopickou úpravou si ich preto ľahko nastavíte, ako potrebujete. Palice môžu byť dvoj- aj viacdielne. Najčastejšie sa ale používajú práve palice dvojdielne, pretože čím menej dielov, tým tuhšia a odolnejšia palička.

Čo sa týka materiálu, môžete vyberať medzi karbónom, hliníkom, ich zliatinami a tiež kombináciami, kedy máte napríklad spodný diel hliníkový a horný karbónový.

Tak, a tým je naša skialpinistická výbava kompletná. A čo vy - už ste kúzlo skialpu objavili, alebo sa ho ešte len chystáte vyskúšať? Všetko, čo so sebou môžete potrebovať, nájdete na našom e-shope, tak neváhajte a mrknite!

A ak sme vás dnešnou témou práve nenadchli, pretože dávate prednosť iným športom, nezúfajte. Aj pre vás sa na mladyhoral.cz určite niečo nájde; máme širokú ponuku vybavenia pre horolezcov, turistov, bežcov na lyžiach, zjazdárov a ďalších milovníkov outdooru.

0 x
Hlasovať môžete po prihlásení
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetkoOdmietnuť všetko