Hlavu máte len jednu - MIPS / SPIN

O tom, že by ste na svojej hlave počas jazdy mali mať helmu , sa baviť ani nemusíme - to je automatické pre každého. Dnešné prilby sú všetky robené z EPS, polystyrénového materiálu, ktorý má za hlavnú úlohu absorbovať pri páde čo najviac energie a vďaka tomu prasknúť miesto našej lebky. Aspoň tak sa to deje pri priamom náraze, lenže väčšina nárazov je spojená taky s rotačnými silami, s čím si prilby donedávna moc neporadili. Doba sa ale mení a dnešné technológie už pri ochrane vašej hlavy rieši aj vplyv rotačných síl.

porovnání poškození hlavy bez helmy, s helmou a s technologií MIPS

Ako to funguje?

Existujú dva základné systémy, ktoré túto problematiku rieši. Ten prvý sa nazýva MIPS a ide o klznou vložku vloženú do skeletu helmy, ktorá je prichytená na elastoméroch (gumičkách). V prípade nárazu sa elastoméry natiahnu a vďaka tomu urobia niekoľkomilimetrový pohyb medzi klznou časťou a skeletom helmy . Oných pár milimetrov pritom môže počas prvých kritických momentov pri náraze (ako zásadné sa uvádza prvé 2 ms) výrazne znížiť množstvo rotačných síl, ktoré by sa inak preniesli až na mozog. Pre tých, čo majú radi názornejšie vysvetlenie, prikladáme aj video priamo od MIPS.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=72&v=zHO7FRikLf0

Druhý systém nesie názov SPIN a má ho na triku v cyklosvětě známa firma POC. Je založený na gélových výplniach helmy , ktoré opäť dovoľujú, aby pri náraze hlava vykonala malý pohyb vo vnútri prilby a vďaka tomu rotačnej sily neboli prenesené na mozog.

Oba tieto systémy pritom vychádza zo známej veci, že mozog máme kvôli ochrane v lebke na voľno, respektíve "pláva" v tekutine.

 

jak funguje technologie MIPS

MIPS technologie

Oplatí sa investovať do helmy s MIPS / SPIN systémom?

Je pravdou, že ak budete vyberať helmu s týmto systémom, priplatíte si zhruba 500 € oproti rovnakému modelu bez MIPS alebo SPIN technológie, ale zdravie a život za tých pár stoviek rozhodne stojí. Jednou z najčastejších príčin smrteľných úrazov cyklistov bývajú totiž práve poranenia hlavy a podcenenie bezpečnostných prvkov.

A aký systém je lepší? Obaja majú niečo do seba a každému sadne niečo iné, preto je dobré helmu pred zakúpením v predajni dôkladne vyskúšať. Ako už sme písali vyššie, SPIN technológii majú len prilby od POCU, oproti tomu MIPS nájdete u celého radu výrobcov, výber je teda široký. Čaká vás s novou sezónou aj nákup novej helmy? Zvážte, či si trochu nepřiplatit a nedopriať svojej hlave lepšiu ochranu práve pomocou MIPS alebo SPIN.

vnitřek helmy s MIPS technologií

Diskusia
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: