Gravel hýbe svetom. A čo to vlastne je?

Vytvorené9. 5. 2023
Gravel hýbe svetom. A čo to vlastne je?

S gravel kolesami sa roztrhlo vrece a nie je prekvapenie, že ich stretávame čím ďalej tým viac. Gravel kolo by sa dalo nazvať ideálnym parťákom pre tých, ktorí radi striedajú terén a zároveň nemusia krosiť celý deň v teréne medzi stromami alebo na trailoch. A ani my nezostávame pozadu a gravel kolesá nielen predávame, ale hlavne testujeme. Tento bicykel nám jednoducho prirástol k srdcu.

Gravel kolo recenze Rondo Ruut

 

Gravel kolo zvládne všetko

Gravel kolo má totiž tú výhodu, že zvládne lesné cesty, trochu korene, štrk a menšie kamene . Samozrejme otrlejší jazdci sa púšťajú aj do ťažších terénov, ale to už necháme na uvážení každého z vás. Končí les a začína tiahly rovinatý asfalt? Normálne by sme už hľadali odbočku do hlbokého lesa a na traily, v prípade gravel kola nám to ale nevadí, naopak. Pekne do toho šliapneme, zrýchlime a necháme sa unášať krajinou.

Niekto by na prvý pohľad povedal, že sa jedná o cestný bicykel, ale kdeže. Stavba je podobná, ale...

• posed je pohodlnejší.

• barany sú viac do strán - ergonomické.

• nájdeme tu viac navárok, vďaka ktorým môžeme na bicykel prirobiť tašky a bidóny na dlhé prejazdy.

• plášte sú oproti cestnému bicyklu hrubšie a širšie.

 

Vyskúšajte bikepacking

Gravel kolo je často využívané na dlhé prejazdy, kedy niekoľko dní idete väčšinou mimo civilizáciu a všetko si veziete so sebou . Spanie, varenie, náradie, prezlečenie...Poslednou dobou je táto aktivita veľmi obľúbená a veľa z nás si chce aspoň raz vyskúšať túto jazdu nadivoko . Vedľa bicykla potom potrebujete poriadne tašky a kvalitné odľahčené vybavenie na prenocovanie vonku . Pozrite na náš článok , kde sme sa bikepackingu venovali aj z pohľadu našich jazdcov.

 

Výhody:

• Ste sami svojim pánom. Žiadny nútený check-in a check-out.

• Ušetríte, pretože si všetko veziete so sebou. Žiadne drahé reštaurácie a nesmelé pocity, keď idete v cyklistickom medzi "normálne" ľudí.

• Spanie pod širákom a počítanie hviezd, aj to k tomu patrí.

• Raňajky v tráve sú na nezaplatenie. Plus ešte pričítajte tie výhľady.

• Digitálny detox, vďaka ktorému vážne vypnete. Často na cestách av lesoch nemusí byť signál a navyše musíte šetriť batériu na dôležitejšie veci, akou sú napríklad navigácia či nutný kontakt v prípade núdze.

 

A čo so sebou vozíme my?

Gravel kolo môžete vyberať z našej aktuálnej ponuky . Takže čo napríklad nový Cannondale , Giant alebo dámsky Liv ?

Potom samozrejme myslíme na to, koľko dní na ceste strávime a podľa toho volíme tašky na bicykel a to, čo do nich vo výsledku narveme. My vozíme prevažne tašky Apidura a Force . Sú odolné a väčšina z nich aj nepremokavé .

 

Počasie je ďalším faktorom, ktorý rozhoduje. Ak sa chystáme skôr do hôr, musíme počítať s tým, že zima a dážď môžu prísť aj v letných mesiacoch. Podľa toho volíme aj výbavu z kvalitného a odolného materiálu . Súčasťou každej jazdy by teda mala byť napríklad nepremokavá bunda , návleky na nohy aj rukavice . V prípade vytrvalých dažďov ale odporúčame aj nepremokavé nohavice.

Potom už je na rade jedlo a pitie . Väčší problém je to samozrejme s jedlom . Musíme ho nejako naložiť do tašiek, nezabudnúť na varič , kartušu, príbory a riad . Nie je toho málo, a preto je boj s miestom a váhou tak častý.

A čo ešte pripomenúť? Áno, navigáciu. Či už pozeráte do mobilu alebo ste tiež prepadli kúzlu počítačov na bicykel , je dobré vedieť, kam a kadiaľ ísť, aké vás čaká prevýšenie a aký terén sa navách chystá.

Vyberaj gravely a užite si jazdu v ktoromkoľvek teréne. Nenechajte sa odradiť a užite si vaše dobrodružstvo so všetkým, čo k tomu patrí.

0 x
Hlasovať môžete po prihlásení
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetkoOdmietnuť všetko