Etapový závod MTB Trilogy

Cycology na MTB Trilogy
V dnešnom článku vám prinášame Tomovu reportáž z MTB Trilogy, na ktorom Cycology tím nesmel chýbať. Etapový MTB závod Trilogy sa trochu vymyká širokej palete cyklistických pretekov. A to ako svojou dĺžkou štyroch etáp, tak i extrémne náročnosťou. Pre mňa osobne je to jeden z posledných preživších míľnikov mojej pretekárskej sezóny. Naposledy som tu bol štyri roky späť a bolo to jedno veľké sebetrápení - často "varím z vody", ale na MTB Trilogy sa to bez prípravy a tréningu jednoducho nezaobíde. Rozhodol som sa preto tento rok vylepšiť svoj posledný výsledok a závodu sa znovu zúčastniť. Oprášil som techniku a dlhoročné skúsenosti, do batôžka zabalil potrebnú výbavu a pár najazdených kilometrov a s heslom "ono to nejako dopadne" vyrazil v ústrety novým dobrodružstvám. A nešiel som sám: spoločne so mnou sa na MTB Trilogy vydal aj kolega a kamarát Kuba.

deň prvý
Závod začínal už v polovici pracovného týždňa, čo so sebou prinášalo trochu hektický odchod. Ale zvládli sme to a dorazili na miesto, kde už nás čakala prvá časť pretekov.

Tú tvorí osemkilometrovej prológ, ktorý je namotaný v miestnom háji u Teplic nad Metují, kde sa celý závod odohráva. Nenechajte sa zmiasť dĺžkou, hoci je prológ po kilometrovej stránke pomerne krátky, o to viac je výživný. Nabitý strmými stúpaniami a prudkými technickými zjazdy, dá pretekárom zabrať na necelú hodinku. Štartuje sa jednotlivo po intervaloch. Môj štart bol v 16 hodín a 12 minút. Tí najrýchlejší chlapci štartovali až na samom konci a tesne predo mnou boli zase všetky ženy. Rovnako ako do celého závodu, aj do prológu som išiel s nulovými ambíciami a chcel si len užívať atmosféru a prostredie závodu. Tomu zodpovedalo aj mnou zvolenej tempo. Na môj údiv som sa ale už po prvom ťažšom zjazde pohyboval v poli pretekárov ako najrýchlejší žena. V cieli to potom dalo na celkovej 9. miesto a bronzovú placku v kategórii, čo bolo veľmi potešujúce.

deň druhý
Pred nami prvý a súčasne asi najťažšia etapa celého MTB Trilogy. Už od štartu som sa stretával s technickým problémom vo forme neustále přeskakujícího reťaze na zadnej kazete. To ma limitovalo vo väčšom pretekárskom nasadení. Po cca 10 kilometroch som prišiel na príčinu a začal som si trhať vlasy. Úplná školácky chyba. Pred pretekmi som menil reťaz s prevodníkom za menšie a namontoval som obrátene rýchlospojku, ktorá je u 12-stupňovú reťazí smerová. Došolíchal som to preto na prvý občerstvovačky a za pomoci hrdzavých klieští rýchlospojku otočil. Teraz už všetko bolo v poriadku, a ja som na samom chvoste pretekárskeho poľa vyrazil dopredu. V cieli z toho bolo 30. miesto a cez päť a pol hodiny v sedle.

deň tretí
Druhá etapa známa ako "Best of Sudety" prináša tie najlepšie úseky zo Sudet a v podaní Trilogy sa jedná o "najľahšia" časť závodu. Po zmarenej prvej etape som bol trochu namotivovaní ukázať sa ďalším úseku v lepšom svetle. Pomerne dlhú dobu som bol v popredí v skupine bojujúcej o 4. až 9. miesto. Na cca 25. km prišiel ťažšie a dlhšie zjazd a ja som bol zrazu sám. Išiel som na štvrtom fleku dve minúty za bedňou a skupina za mnou v nedohľadne. Hlavou mi bežalo: "čo tu vôbec robím, tu nie je moje miesto" ... a tiež že nebolo. Cca na 40. km došli sily. Prišlo to, čo som predpokladal: hodinový tréning okolo priehrady po práci nebude stačiť na päťhodinový preteky. Bieda, zmar zúfalstva. Ešte asi 5 km som sa trápil a prepadal pretekárskym poľom, až nakoniec som musel zliezť z bicykla a na chvíľu si oddýchnuť. Pár minút na zemi mi pomohlo a vyrazil som na najbližší občerstvovačky. Tu som ďalších pár minút strávil nepretržitým obžerstvom. Až potom som bol pripravený vyraziť do cieľa, kde to dalo na celkovej 15. miesto.

deň štvrtý
Posledná etapa "Vranie hory" so sebou pre mňa niesla veľké obavy. Po tom, ako som sa vystrieľal predchádzajúci deň, som bol odhodlaný pojať poslednú etapu skôr rekreačne. Zvolil som pohodovejšie tempo a užíval si techniky v zjazdoch. To na moje prekvapenie prinieslo svoje ovocie, keďže som z kopca dole získaval viac, než som strácal do kopcov nahor. Aj napriek pravidelnej a dlhšia zastávky na občerstvovačkách sa tak z toho vykľulo celkovej 13. miesto a 3. pozície v kategórii.

Aké veci používam?

  • Čo môžem odporučiť všetkými desiatimi, tak plášte Mitas Scylla Textreme . Skvelá ochrana proti defektu a perfektné jazdné vlastnosti.
  • Kozmetiku Squirt - vosk na reťaz dlho vydrží a bezdušový tmel v spojení s vyššie spomínanými plášti tvorí super dvojku.
  • Komponenty SRAM AXS - na bicykli mám ako sadu 1x12, tak i teleskopickú sedlovku. Pôvodný obavy s baterkou boli zbytočné, obe dve vydržali bez nabíjania s obrouvskou rezervou.
  • Ako posledný vec postavím pohodlné a perfektne padnúce oblečenie Lawi .

Sčítané podčiarknuté, po všetkých etapách závod dokončujem na 20. mieste a ako 5. v kategórii. Nebyť technických komplikácií v prvej etape, mohla z toho byť aj debna. Celkový čas pretekov: 16 hodín a 1 minúta. Mám toho plný brejle, ale som spokojný. Všetko prebehlo v poriadku a na bicykli ani jeden defekt.

A čo vy máte už nejaký ročný Trilogy za sebou alebo sa ešte len chystáte?

Diskusia
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: