Bezpečnostné prvky na zjazdovke

Vytvorené30. 9. 2019
Bezpečnostné prvky na zjazdovke

Ohľadom povinnej výbavy za volantom alebo na bicykli má rada ľudí jasno, alebo aspoň tuší. Ako je to ale na zjazdovkách?

Ak sa chystáte brázdiť len tuzemské zjazdovky, nemáte ohľadom výbavy povinnosť prakticky žiadnu. Pozor ale, či plánujete za lyžovaním vyjsť za hranice - v mnohých krajinách je nosenie helmy pre deti a mladistvých povinné!

U nás vás na vlek pustia aj bez prilby, okuliarov, rukavíc a ďalších vecí, ktorí mnohí z nás berieme ako samozrejmosť. Všetky tieto časti lyžiarskej / snowboardistické výbavy ale majú za účel nás nejakým spôsobom chrániť od možného poranenia. Takže aj keď za ich absenciu nevyfasujete pokutu, rozhodne je doma nenechávajte.

Vezmeme to od zhora nadol:


prilba
Lyžiarske prilby dnes nájdete v najrôznejších tvaroch, farbách i prevedeniach, ale všetky patria medzi tie najdôležitejšie prvky lyžiarskej výbavy už od prvej návštevy zjazdovky. Aj keby človek jazdil sebeopatrněji, nikdy nebude na zjazdovke sám a nehoda môže čakať kdekoľvek. Už dávno sú navyše preč časy, kedy boli prilby škaredé a každý v nich vyzeral ako nepodarený tankista.

Niektoré firmy taky ponúka oproti štandardným prilbám nejakú tú bezpečnostné vychytávku naviac. Je tomu tak i napríklad u Švédske značky POC . Prilby s označením SPIN v sebe nosí špeciálnu gélovú vložku, ktorá funguje tak, že keď prilba dostane vonkajšie náraz, veľkú časť tejto energie pojmú práve tieto gélové vačky. Hlava vnútri prilby tak zostane chránená a bez poškodenia.


okuliare
Poletujúce sneh, ale aj len zmrznutý studený vzduch vám môžu robiť problémy pri rýchlom rozhodovaní alebo pri odhadovaní vzdialenosti. Preto odporúčame nepodceniť výber okuliarov a siahnuť po tých kvalitnejších, ktoré majú lepšie šošovky. Dnes si už môžete vybrať sklá podľa aktuálnych podmienok a prostredia, v ktorom šport prevádzkujete. A tí z vás, čo si okrem funkčnosti potrpia aj na dizajn iste ocenia, že okuliare rôznych tvarov a farieb sa tiež dajú použiť ako pekný módny doplnok.


chránič chrbtice
Tzv. chrbticu nachádza uplatnenie hneď v niekoľkých športoch a lyžovanie i snowboarding medzi ne rozhodne patrí. Doby, kedy boli chrániče človeku na obtiaž pri každom pohybe a pripadal si ako korytnačka v pancieri, sú našťastie tie tam. Väčšina firiem začala pri výrobe chrbticu využívať tzv. Chytrou penu, ktorá je pri normálnom pohybe poddajná a pružná, ale pri prudkom náraze okamžite stvrdne. Nebráni tak prirodzenému pohybu, ale chráni človeka pred poranením chrbtice.

 


rukavice
Neoddeliteľnou súčasťou lyžiarskeho vybavenia sú rukavice. Dalo by sa povedať, že aj tie sú do istej miery bezpečnostný prvok. Okrem toho, že vám nezmrznú prsty, chráni vás i pred porezaním o hrany lyží a v prípade pádu pred sedřením rúk. Rovnako ako u ostatných súčasťou lyžiarskej výbavy, aj rukavíc dnes nájdete na trhu doslova mraky. Je tak len na vás, aby ste si vybrali, ako teplé rukavice potrebujete, akú farbu, dizajn a či máte radi skôr palčiaky, alebo prstové rukavice.

 

Aj keď to za oknom ešte nevyzerá, zimná sezóna už pomaly klope na dvere a teraz je preto ten správny čas svoju lyžiarsku výbavu skontrolovať a doplniť alebo obnoviť. U nás na Horal nájdete široký výber od popredných športových značiek, tak neváhajte a urobte si radosť už teraz!

 

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko