HORYzont vás pozýva do Chorvátska na akčnú dovolenku

Vytvorené14. 4. 2023
HORYzont vás pozýva do Chorvátska na akčnú dovolenku

HORYzont už po niekoľkokrát vyráža so sprievodcom Lukášom Krejčím na jarné zájazdy po Južnej Dalmácii, počas ktorých je možné zažiť každodenné porcie cyklistiky, nádherné more, skalné lezenie a pohodu na ľudoprázdnych ostrovoch pri plavbe s ubytovaním na motorovej jachte. Každý deň sa kotvia na inom mieste a spoznávajú sa ostrovy či už na bicykli alebo po svojich.


Bicykel samozrejme nie je povinnosťou ale je to najlepšie, čo si so sebou vziať . Vďaka nemu sa dá dostať na odľahlé miesta, kam len tak niekto nedôjde, sú to miesta peším dosť vzdialené a autám neprístupné. Určite sa oplatí vziať horský bicykel, či už hardtail alebo "celopéro", pretože cesty sú prevažne šotolinové niekedy kamenné, ale je možné si vybrať aj trasy s niečo náročnejšími zjazdmi.


Vďaka predpripraveným trasám na Mapy.cz, ktoré Lukáš nazdieľa, si tak možno vybrať, čo presne vám sedí a na čo sa daný deň cítite . Vybrať si môžete krátke, cca desaťkilometrové výlety , alebo si dať poriadny švih k sto kilometrom . Výhodou je, že všetky trasy má Lukáš prejazdené a dosť dobre vie, kadiaľ sa dá a nedá prejsť, čo práve mapy často netušia a môže sa tak ľahko stať, že skončíte uprostred cesty, ktorá v mape vyzerala ako prejazdná. Na trekingovom bicykli alebo dokonca aj cestičke sa dá ísť tiež . Musíte len počítať s tým, že na cestičke budete limitovaní chrbticovými trasami ostrovov a na trekingovom bicykli sa na niektorých nespevnených cestách celkom zapotíte. Elektrobicykel akéhokoľvek typu nie je problém. Kapitán je na ne dostatočne pripravený, takže dobíjanie cez noc už je na lodi automatické .


A teraz k miestam, ktoré stoja za to na bicykli vidieť, či už to sú odľahlé pláže bez ľudí , historické miesta, opustené dediny či najvyššie vrcholy ostrovov . Vyšliapnuť si pre nezabudnuteľné výhľady môžete napríklad na Sv. Ilju na Pelješaci , kde si v záverečnej časti dáte aj pár kilometrov pešo, po ceste stretnete voľne žijúce kone a somáre a potom si užijete neskutočný pohľad na prieliv medzi Pelješacom a Korčulou . Ďalší z top vrcholov je aj Sv. Nikola na Hvare . Nabrať sily tam možno v malej krčmičke u (po ostrove všetkým známeho osemdesiatročného rodáka), ktorý s obľubou namiesto vody dopĺňa víno a ponúkne to najlepšie z miestnych pochúťok. Vďaka bicyklu možno spoznať aj mnoho z chorvátskej vojenskej histórie, či už bunkre okolo celého Visu alebo napríklad na Brači doky na lode a ponorky Titovho režimu.


Bicykel na cyklo-lodi nie je ale jedinou aktivitou . Po celú dobu vám bude k dispozícii Lukáš , ako inštruktor skalného lezenia , takže či už leziete alebo ste úplní začiatočníci (tým bude v prípade záujmu vybavenie zaistené), môžete si s ním dať niekoľko ciest na lezeckých spotoch , ktoré sa po väčšinou nachádzajú vo vzdialenosti piatich až desiatich kilometrov od lode. Za zmienku tu stojí určite lezenie na Pelješaci blízko pravekého osídlenia Nakovanj či kúsok od Orebiče, južné pobrežie Hvaru alebo skalná brána Koloč na Brači . Mimo lezenia sa tiež dá každý deň vyraziť na pešiu túru priamo od lode, ísť si zabehať okolo pobrežia alebo využiť niekoľko paddleboardov, ktoré sú na lodi k dispozícii . Každé ráno je možné tiež začať pretiahnutím na streche lode , ktorá je ideálna pre cvičenie aj opaľovanie.


Večer po návrate na loď čaká vždy čerstvo pripravená štvorchodová večera z miestnych surovín. Možno po nej vyraziť do mesta priamo z jeho centra, kde sa práve kotví. Korčula, Stary Grad či Jelsa to je len zopár z mnohých miest, z ktorých dýcha tá pravá chorvátska atmosféra a ktoré si možno počas večera prezrieť.


Záverom ešte pár slov na ubytovanie na lodi, ktorá má tú najsympatickejšiu posádku s mladým a vždy usmievavým kapitánom, výborným kuchárom a skippermi . Na lodi sa spí na palube av podpalubí v dvojlôžkových kajutách na poschodových posteliach. Loď je veľmi útulná a pobyt na nej je príjemný, treba však počítať s určitým hlukom zodpovedajúcim pobytu na lodi s viacerými ľuďmi. Nakoniec už len odporučiť, nech si zbalíte tašku, čo sa dá jednoducho zastrčiť pod posteľ a pripravíte sa na dovolenku bez akýchkoľvek starostí.

foto: Archív HORYzont

 

0 x
Hlasovať môžete po prihlásení
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetkoOdmietnuť všetko