Závodné nedeľa v znamení elektrobicyklov

V nedeľu 13.9.2020 sa v rámci Amulet Cycology pohára konal v areáli Kemp Tanvaldský Špičák pridružený závod elektrobicyklov pod názvom Cycology Race ebike XC v Tanvaltské kotline. Na štart pretekov sa postavili nielen miestni jazdci, ale aj elitný pretekári a divákom tak pripravili nevšedný zážitok. Znovu sa do závodného dresu obliekol aj náš jazdec Honza Nesvadba (bývalý reprezentant SR v cyklokrose a cross-country) a opísal nám svoje pocity v úlohe (e) pretekára.

Dobiť "baterky" a rýchlo na štart

Závod bol vypísaný na 30 minút plus jedno kolo, čo nakoniec znamenalo 9 kôl. Zmena oproti ostatným pretekom toho dňa bola v tom, že pretekári na elektrobicykloch absolvovali okruh z väčšej časti v protismere. Celá trasa bola bohatá na technickej sekcie na hranici vyjdenie. Trúfam si tvrdiť, že na bicykli bez pohonu by bolo ťažké všetko po celú dobu pretekov vychádzať. Spoločne s tým bol pre danú kategóriu "namotaný" úsek s prudkým výjazdom, aby diváci mohli sledovať silu elektrobicyklov a samotných jazdcov.

Ja osobne som absolvoval preteky na celoodpruženom bicykli Rocky Mountain Instinct Powerplay Alloy 70 a musím povedať, že bicykel fungovalo perfektne. Po pretekoch, pri ktorom som išiel celý čas na maximálny výkon, mi v baterke zostalo odhadom 85% kapacity. Na bicykli som sa pred pretekmi zviezol necelých 20 minút, takže ozajstné "zoznámenie sa" s okolo prebehlo až pri samotnom závode.

Nebolo to zadarmo

Na e-biku samozrejme musíte počítať s horšou obratnosťou v porovnaní s klasickým horským okolo. Aj keď brzdy fungujú perfektne, elektrobicykel váži ľahko cez 22 kilogramov as tým je potrebné počítať. Na druhú stranu vďaka vyššej váhe o poznanie lepšie "drží" stopu. Zákruty sa oplatí prechádzať plynulejšie za stáleho šliapania, aby ste na maximum využili potenciál dopomôcť pohonu. Tlmič ani vidlicu som za celý čas nezamknul. Trať bola naozaj dobre technicky pripravená a na to, že nie som úplný nadšenec elektrobicyklov, tak mi dáva tento štýl závodu zmysel.

Elektrobicykle sú z roka na rok obľúbenejšie, ľudia si rozširujú svoj dosah kam by normálne na bicykli bez pohonu nedošli, nevyšli, alebo z dôvodu predpokladanej náročnosti ani nevyrazili. Záleží na každom z nás, čo od jazdenie na bicykli očakáva. Závod elektrobicyklov je zaujímavé spestrenie a porovnanie pre človeka, ktorý treba o niečom takom uvažuje.