Vyskúšaj bikepacking na vlastnej koži

Vytvorené24. 6. 2022
Vyskúšaj bikepacking na vlastnej koži

Určite ste o tomto termíne už počuli. A čo to vlastne bikepacking je? Prečo je tak populárny a nenechá nás spať? Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok tejto aktivite, ktorá spája to najlepšie, čo môžeme mať – bicykel a prírodu.

Bikepacking je tu. Vyzkoušej ho na vlastní kůži

 

Bikepacking so sebou prináša slobodu pohybu, slobodu nocovania, jednoducho celkovú ľahkosť bytia. Základom je mať bicykel, ktorý vám sedí pri akejkoľvek záťaži a pri akýchkoľvek podmienkach. A nemusí to byť len gravel kolo , ktoré je so slovom bikepacking často spájané. Môžete pokojne vyraziť na XC , elektrobicykli ... Základom sú totiž beznosičové tašky , ktoré môžete hodiť na každý bicykel.

Beznosičová taška?

Predstavte si, že si zabalíte stan, spacák, oblečenie a jedlo do pár tašiek a idete . Čo v tomto prípade riešite? Váhu! Základom beznosičových tašiek na bicykel je ich nízka váha a veľká odolnosť. Buďte totiž pripravení na to, že nie vždy svieti slnko a vy sa pri jazde opálite. Keď totiž zaprší, vodu máte všade a jediné v čo dúfame je to, že vytiahneme suchý spacák a oblečenie.

Tašky sú ľahké, pretože oproti normálnym taškám nemajú pevnú konštrukciu . A odolnosť? Vodeodolný materiál ak tomu dosť často aj rolovací systém zatvárania, vďaka čomu sa do tašky voda ani blato nedostanú.

Za nás vyhráva anglická značka Apidura , ktorá už má svoje miesto na trhu niekoľko rokov. Ich tašky oceníte nielen na dlhé výjazdy, ale pokojne aj na kratšie vychádzky, kedy využijete len menšie tašky.

Vybavenie od Apidura je vyvíjané s ohľadom na najnáročnejšie normy , tak aby spoľahlivo odolalo aj v tých najťažších podmienkach. Ide o nikdy nekončiaci proces testovania, inovácií a ďalšieho testovania.

Distribútorom pre Česko a Slovensko sú Bikebrothers sro a vedia o nich naozaj všetko. Vyberať môžete ale aj na našom e-shope. Pre radu sa nebojte ozvať, skúsenosti máme a radi ich odovzdáme ďalej.

 

A ako sa dá využiť potenciál bikepackingu? Máme pre tú dve úplne odlišné situácie, v ktorých bol bikepacking plne využitý.

Vráťme sa pár mesiacov späť, keď na /rcholkoch českých hôr ešte ležal sneh, ale dole v údolí to už bolo na tričko. To nedalo spať nášmu horalovi Kubovi Antošovi , ktorý by najradšej celý rok nedal dole skialpy. Jeden by si povedal, že sú to trochu nereálne sny pre niekoho, kto pochádza z Jablonca a nie z kanadských Rockies, lenže to v sebe asi nemáte dobrodružného ducha ako Kuba. Stačila mu dobrá predpoveď, bicykel, lyže, taška a odhodlanie.

Bikepacking je tu Bikepacking je tu

 

„Vlaňajšiu zimu som podobný výjazd absolvoval a hovoril som si, že z toho urobím tradíciu na zakončenie zimnej sezóny v Čechách . Veľkou inšpiráciou mi ale bol film Ice and Palms, keď dvaja borci idú z Nemecka cez Alpy až do Nice k moru. A tak vznikol tento nápad, ktorý snáď bude pokračovať aj ďalšie roky.

Váhu som úprimne ale veľmi neriešil, alebo skôr nechcel riešiť. V dnešnej dobe ultra ľahkého vybavenia je to predsa len trochu jednoduchšie. Nemohol teda chýbať spacák, varenie a lyže a lyžiarske topánky . Aj s lyžovaním som teda ten víkend prešiel niečo málo cez 100 km a nastúpal 3 500m.

Bicykel som si kompletne osadil taškami Apidura , na riadidlách Handlebar pack , do ktorej sa mi vošlo oblečenie na lyže, stúpacie pásy, náhradné ponožky a zubnú kefku s pastou. Na už spomínanú tašku som pripevnil ešte jednu, moju obľúbenú, a to Accessory Pocket , do ktorej som napchal blikačky, Gopro a maškrtenie na cestu. Výhodou je, že túto "vrecko" má človek stále pri sebe a nemusí zastavovať . V ráme kolesa som potom viezol Frame Pack (2l) , v ktorom som mal náradie, duše a ďalšie drobnosti. A na záver podsedlová taška , bez ktorej by to fakt nešlo. Do nej som napchal spacák a veci na varenie. Kvôli lyžovaniu som so sebou mal aj batoh, do ktorého sa ale zmestilo už len pár drobností. Mojím cieľom bolo takmer všetko viesť na bicykli, aby som odľahčil chrbtu."

 

Bikepacking je tu. Vyzkoušej na vlastní kůži Bikepacking je tu, vyzkoušej na vlastní kůži

 

„Keďže som išiel len na dva dni, všetko sa zmestilo a ja som nemusel ťahať veci navyše. Počasie tiež vyšlo, takže som nemusel riešiť premoknutie a náhradné oblečenie navyše. Keď sa ale zamyslím nad cenou pohonných hmôt, tak kto vie, napríklad tento dopravný prostriedok budem využívať častejšie.“

 

 

A čo tak využitie bikepackingu v cyklistickom závode? Ako sa zabaliť a dôjsť do cieľa, tak o tom vie Kuba Rydval , ktorý si tento rok strihol extrémne preteky Italy Divide . Dostať sa z bodu A do bodu B, prejsť pri tom cez 1 200 km a všetko, čo v tej chvíli máte, si veziete so sebou na bicykli. Tiež dobrá jarná výzva .

„Závod Italy Divide je bikepackingový závod bez zabezpečenia. Trasa je každý rok iná a tá tohtoročná mala 1 250 km a viac ako 22 000 m prevýšenia . Závod môže každý pojať po svojom. Je jasné, že víťaz takmer nespí a ide nonstop, je však na každom, akú zvolí taktiku. Niekto spí vonku, niekto kombinuje bivakovanie a ubytovanie . Ja som tento rok volil iba ubytovanie, preto som sa nemusel ťahať s vecami na spanie. Aj napriek tomu som na bicykli strávil v priemere 11 hodín denne.

Tým, že je závod bez zabezpečenia, je človek odkázaný iba na svoje veci a nemôže predpokladať, že bude na každom rohu servis či obchod. Vďaka tomu, že som nebral veci na spanie, všetko sa mi podarilo zabaliť do podsedlovej tašky Apidura Expedition Saddle Pack (14l) a do tašky Apidura Backcountry Top Tube pack (1l) . Vďaka spracovaniu a funkčnosti tašiek Apidura som ich na bicykli za celý čas necítil a vďaka tomu, že vyšlo počasie, tak som ani nemusel riešiť zásadnejší problém."

Extrémní závod Italy Divide - bikepacking Extrémní závod Italy Divide - bikepacking
Italy Divide - bikepacking Italy Divide - bikepacking

 

"Celková váha kolesa sa pohybovala okolo 13 kg . Do tašiek som v pokoji napchal dva krátke dresy, dvoje kraťasy na bicykel, ponožky, návleky na ruky, návleky na nohy,nepremokavú bundu Montane , nepremokavé nohavice Montane, šatka, rukavice, funkčné tričko, dlhé funknčné tričko, okuliare, helmu, tretry a náradie.

Čo sa týka bicykla, zvolil som klasický horský bicykel , ale budúci rok by som pokojne bral celoodpružený bicykel. Gravel kolo nie je na tieto preteky úplná výhra, pretože človek často zápasí s technicky náročnými pasážami. Takže je to aj pekná ukážka toho, že bikepacking sa netýka iba gravel kolies .

Uvidíme, čo bude o rok, ale rozhodne tieto preteky odporúčam všetkým, čo radi vystúpia z komfortnej zóny."

Italy Divide - bikepacking Italy Divide  - bikepacking

A pretože ste dočítali až sem, máme pre vás prekvápko . Na našom IG prebieha súťaž o jednu tašku Apidura - Top Tube Pack (0,5 l) , ktorú zaiste ocenia aj normálni cyklisti. Neváhajte, stačí pár kliknutí a taška na bicykel môže byť vaša .

 

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Nepovoľovať cookiesPovoliť všetko