SHIMANO XTR - 12tich rýchlostné sada je tu!

12tich rýchlostné sada Shimano XTR je tu!

Dlho očakávaná novinka sa konečne hlási na trh - 12-rýchlostné sada Shimano XTR M9100. Najvyššia MTB sada XTR je nabitá technológiami, skvelými materiály a precíznym spracovaním. Vybrať si môžete z dvoch prevedení, 1x12 či 2x12. K dispozícii sú v zásade dve varianty, jedna ľahšia vhodná pre XC nasadenie a druhá odolnejšie pre enduro bicykle. A ako je u Shimana už zvykom, v blízkej budúcnosti môžeme tieto prednosti očakávať aj u dostupnejších sád XT a SLX.

Poďme sa teraz na sadu a jej komponenty pozrieť detailnejšie ...

Radenie SL-M9100 bude k dispozícii ako na klasickú objímku, tak i na I-spec, ktorý umožňuje montáž radenia priamo na brzdovú páku. I-spec sa predstavil už vo svojej štvrtej generácii a nesie označenie EV. Pravá páčka je klasická typu Rapidfire Plus, ľavá (v prípade sady 2x12) Rapidfire Plus MONO, ktorá umožňuje radenie na prešmykovač iba raz páčkou.

Přemykače sú k dispozícii už len v sideswing prevedení s uchytením na hornej a spodnej priamu montáž a samozrejme na klasickú objímku.

Kľučky budú k dispozícii ako v jednopřevodníkové, tak vo dvoupřevodníkové variante. Prevedenie s klasickou i boost osou je dnes samozrejmosťou. Novinkou je potom uchytenie prevodníka, ktorý je montovaný priamo na kľučku pomôcť záverečnej matice. Aktuálne však Shimano ponúka len nesadové kľuky kompatibilné s dvanástkou, ktoré nesú označenie FC-MT900-1. Dôvodom sú konštrukčné problémy u kľučiek XTR s ozubením prevodníkov, ktoré u prvých modelov nebolo ideálne. Kľučky XTR tak boli stiahnuté z predaja a čaká sa na nové prepracované prevedení.

Kazety sú ponúkané vo 12rychlostním prevedení v rozsahu 10-45 a 10-51. V 11rychlostním prevedení je k dispozícii 10-45. Táto kazeta je určená najmä pre enduro kolesá a nie je kompatibilný s klasickou 11rychlostní sadou, ale iba s komponentmi z novej sady M9100. Kvôli najmenšiemu 10zubovému pastorka je totiž potrebné použiť špeciálny orech typu Microspline. Ten je aktuálne dostupný s novými kolesami Shimano alebo ho samostatne ponúka ku svojim nábojom DT Swiss. Nová technológia Hyperglide + potom sľubuje skrátenie doby radenia o ⅓ a zníženie rázu v prevodníkoch oproti súčasnému systému HG.

Prehadzovačka RD-M9100 je vyrábaná so stredným GS vodítkom as dlhým SGS vodítkom. Kratšie GS je použiteľné s kazetou 10-45 a dlhšiu SGS potom s kazetou 10-51. Pre dvoupřevodník je potom určený model RD-M9120, ktorý zvládne kazetu 10-45.

Reťaz CN-M9100 je dodávaný s rýchlospojkou Quick-link a vďaka technoligií Dynamic Chain Engagement Plus potom dosahuje pokojného a plynulejší chodu pohonu.

Brzdy ponúkajú dvojpiestiková verzii BR-M9100 a novo i štvorpiestiková BR-M9120 . Strmene dostali novú podobu, a tak nebudú kompatibilné s doteraz používanými brzdovými doštičkami. Oproti predchádzajúcemu modelu M9000 však sľubujú vyšší brzdný účinok a priaznivejšie hmotnosť. Brzdové páky potom majú úplne novú podobu. Brzdová objímka sa posunula smerom do stredu páky. To má pozitívny vplyv na brzdný účinok a celkovú tuhosť páky, ktorá sa vďaka tejto konštrukcii opiera o riadidlá na dvoch miestach.

Brzdové kotúče RT-MT900 sú k dispozícii v štandardných priemeroch 140-203 mm a ponúkajú uchytenie Center lock. Novinkou je potom technológia Ice Technologies freeze , ktorá prináša zníženú teplotu povrchu o 20 stupňov oproti predošlému modelu.

Ako sami vidíte, je toho naozaj veľa, na čo sa u Shimano XTR môžeme tešiť. Pre všetkých záujemcov sme ju už naskladnili na e-shop, alebo sa môžete zastaviť osobne na našu pobočku v Liberci / Jablonci.

Diskusia
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: