Report z najdlhšieho triatlone v Európe ULTRA CZECH 515 očami Martina Vinaře

Vytvorené10. 10. 2019
Report z najdlhšieho triatlone v Európe ULTRA CZECH 515 očami Martina Vinaře

Kedysi mi jeden kamarát povedal, že beh začína maratónom, veľmi som mu neveril, do doby než som skúsil svoje prvé ultra - 63 km Mácháč run fest. Mal pravdu, blaženosť v srdci prebila všetku bolesť nôh. Dodnes spomínam ako som musel chodiť zo schodov pospiatky. Rovnako tak ako v triatlone ďalšom levelom half Iron Man, bol Iron Man a to hneď v extrémnych podaniach ako Winterman, Austria eXtreme triatlon či Swedeman. Spomenul som si na tieto slová, keď prišla ponuka od Toma Racka na Ultra Czech 515. Neváhal som a odpoveď znela: prečo nie. V sezóne sa aj napriek počiatočnej zdravotné problémy celkom darilo, nanečisto som si vyskúšal aj beh 100 km, ktorý som si usporiadal v rámci projektu "jablonec v pohybe" zhruba mesiac pred Ultra. Bohužiaľ si stovkový výbeh vybral svoju daň a ja laboroval s na jar zranenú nohách. Preto som všetko úsilie venoval rehabilitáciu, odpočinku a ľahkým tréningom.

Štvrtok

Po práci som vyrazil smer Račice, bohužial Mělníku môj "Camper One" začal štrajkovať a prestal radiť. Nezostalo nič iné než zavolať odťahovku a závodný víkend začať hneď prvý premiérou - cestou na preteky na odťahu :-). Breafing, registrácia veľa známych vrátane teraz už ultra žena alci Vrátnej. Super ľudí, super atmosféra a nový známy bro duo Adam a Kuba Atarsiu.

piatok

Raňajky - vločky s príkrmom a začať sa obliekať do neoprénu Blueseventy Helix thermal - zaplať pánboh za silnú "gumu" :-). Vedel som, že ak sa mi podarí "upláca" vodu bude to ok. Niekoľko rád od Petra Vabrouška, plávať v pokoji, extrémne neponáhľaj, je to dlhé. Mal pravdu. 10 km som v živote neodplával a popravde v poslednej dobe som plávanie moc nedal. Počítal som, že polezú z vody za 4 hod, čo by bolo OK, v duchu som myslel aj na 3: 45 ... Všetko bolo ale inak. Štart, plávame, všetko krásne pocitovo ubieha, míňam ceduľu 1250m a hovorím si v duchu "ty jo myslel som, že už som ďalej", ešte len 750m a až za ďalších 250 m zisťujem: "je ono sa to načítava". Na prvý otočke na 2 km mám dosť humoru, aj cez to, že trochu kličkujte. Nejako mi chýba tá čiara na dne, zdvihnutím double V zdravím tých čo stáli na brehu sa slovami "Punk 's not dead" a začínam búchať ďalšie metre. Späť sa pláva krásne, nerobím si hlavu z poradia, hlavné je to upláca. 6 km a zastavujte na občerstvenie, stále som pri humoru. Na sedmičke prišiel zlom, ako by to neplávala, začína mi byť chladno a bolí ma bedrá. Konečne obrátka a posledný bazén. Musím urobiť dva, tri kotrmelce vo vode aby som zrovnal chrbát. Plávam, ale vôbec to neubieha, začína fúkať, vlny, do toho chrbát. Vyliezajú na pontón za pomoci mojej ženy a dobrovoľníkov. Musím sa pretiahnuť. Chrbát bolí, nemôžem si stúpnuť a hore lezu po štyroch. Čas kúpeľa bol celkom za 4h 50min.

Depo. Svlékačka neoprénu, teplá polievka. A konečne koleso. Paráda 5-tich km okruh 29 kôl, to je presne pre mňa. Slap tak, ako som si nastavil cieľ okolo 210W. Pravidelne každý okruh pijem, každé dva ním ... Ja vlašnou stále len jedol. Posledných pár kôl mi oťažievajú nohy, znižujte kadanci a držím watty. Dokonca mi nevadí ani protivný protivietor. Cieľom prechádzam na 13. mieste s priemerom 211 Wattov NP, no nič moc, myslel som si, že budem lepšie po predvedené výkony na bicykli, ale strata z plávania bola naozaj veľká, aspoň som sa priblížil. Večera vďaka - Eat me box, masáž chrbta, regeneračné nohavice v aute a spánok.

Deň druhý. Ráno zamračená obloha. Štart v desetivteřinových intervaloch. Predstavu som mal, ako musím ísť rýchlo. Šliapal som do pedálov s rovnakou taktikou ako deň predtým. Na 120 km som zastavil v depe a v pokoji sa najedol, cestoviny s Grankom. Vydal som sa späť krúžiť. Držím tempo a predbiehate o koleso jedného po druhom, ide sa mi super a hlavne sťahujte. Za celé kolo ma predbehol len Peter a to strojovým tempom, Mário a skvele idúci Jirka Šlégl. Držím si štvrté miesto, o to väčšie prekvapenie bolo, keď sa v cieli predo mnou objavil Ondra Teplý, ktorého som dvakrát predbehol. No nič. 5. miesto 209 Wattov NP, masáž chrbta, regeneračné nohavice, večera, nutný nákup v Lidli - vďaka Tom, teda Market za odvoz a spánok.

Nedeľa. Som trochu boľavý, hlavne v určitých partiách, ťažko sa mi chodilo, ale všetko vyriešila vazelína, asi tona vazelíny ... krásne to kĺzalo. Hromadný štart. Čelo pretekov sa utrhlo v tempe okolo 5 min / km. Tak to nééé. V duchu i reáli držím tempo 5: 10-5: 25, záleží na vetra. Nenechávam sa zvyklo, spomínam na skúšobné "kilo" okolo priehrad. Občerstvovačky prechádzam, pijem a jem. Po prvom kole ale musím na onú miestnosť, ráno som to bohužiaľ nestihol. Počas dvoch kôl dobiehajú prvý skupinku. Petra nepočítam, ten beží na sveták tempom pod 5 a to viem, že nemá zmysel naháňať. Bežím si svoje tempo, krásne, ľahko na 135 tepov, proste paráda.

Občerstvuje sa chipsy, banány, hrozienkami a hroznovým vínom, čo bola chyba. Asi na 63 km na občerstvovačce mám ľahkú smrť. Napite sa a všetko ide von, nejako ma to netrápi na rozdiel od mojej ženy, ktorá v tú dobu už so mnou krúži na bicykli. Skoro 5 km trápenia, chôdza strieda paródiu na beh. Našťastie ma o pár km dobieha Jána zo štafety SimplyGiga a pekne ma rozbehla, začíname na tempe 6 min / km a trošičku zrýchľujeme. Nakoniec posledná 5 km zabehnutých v tempe 4:45 -5: 15 svedčí o tom, že to išlo. Cieľ a som šťastný, v dennom poradí obsadzuje 4.miesto. Za Mariom, ktorý bežal ako boh s časom sub 7:00 a Petrom, ktorý si nadelil svetový rekord, Ondrejom Teplým, pred ktorým smekám, predbehol som ho na 35 km potom sme sa chvíľu ťahali, nakoniec som mu utiekol. Potom sa okolo mňa v závese Vabre prehnal akoby som bežal v protismere ...

Cieľ. Bežecký čas 7: 37h, celkový čas 7:50. Cyklistika a beh ma vystrelili na šieste miesto celkovo. Čo dodať? Krásny, masochistický, nádherný, unikátny, božie, proste ultra zážitok. Postupom mi dochádza, že partia, čo sa tu zišla je naozaj Ultraman a ULTRAWOMAN. Rovnako ako márvelovští hrdinovia aj my sme závislí, nie na kryptonit, ale na kilometroch. Utrpenie, bolesť, zdolanie samo seba. To je naša droga - náš kryptonit.

Chcel by som všetkým veľmi poďakovať za skvelú a nezištnú prácu, ktorú odviedol kamarát a filantrotop Tomáš Slavata, rovnako ako časomiera a Adam s Jakubom. Veľkou mierou sa o celkovú pohodu zaslúžili všetci supportu, ktorí robili báječnú atmosféru. Poďakovanie patrí aj mojej žene, za neuveriteľnú podporu.

Pred Ultra Czech 515 som sa ešte zúčastnil nadačného behu do vrchu UP HILL RUN. Bežal som ako vo dvojici tak vo "štvorke". Dobrú vodu hore po zjazdovke som zdolal za 1:43 min. Tento beh bol hlavne o pomoci chorým, ktorí majú ťažkosti s pohybovým aparátom, som rád, že som bežal a verím, že sa to stane tradíciou. Chcel by som poďakovať aj partnerom za podporu a za možnosť žiť a realizovať svoj sen.

Vďaka Vám Martin

Sleduj Martina na Facebooku a Instagramu !

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko