Pripravte sa na lavínu

Vytvorené7. 2. 2022
Pripravte sa na lavínu

S pohybom vo voľnom teréne prichádza aj isté riziko. Pokiaľ sa človek vyskytne v lavínovom teréne, mal by byť na tieto situácie pripravený. Je dôležité takýto terén rozpoznať a mať potrebné vybavenie na prípadnú záchranu pri páde lavíny. Patríte medzi tých, ktorí vedia, čo a ako?

 

Víte jak na laviny?

 

Lavínový set

Vlastniť lavínový set je nutnosťou bez výnimiek. Kompletný lavínový set by mal mať naozaj každý člen skupiny . A čo teda obsahuje? Patrí sem lavínový vyhľadávač, lavínová sonda a lopata. Pri výbere výbavy by sme mali klásť dôraz na spoľahlivosť a odolnosť, gramy vo výbave by sme sa mali snažiť ušetriť inde.

 

Lavinový vyhledávač Sonda Lopata

 

Začnime vyhľadávačom . Obzerať by sme sa mali po spoľahlivom, jednoduchom a výkonnom vyhľadávači. Od spoľahlivého prístroja očakávame, že pri vyhľadávaní nebude vykazovať veľa chýb a bude správne navádzať k zasypanému . Rôzne vyhľadávače ponúkajú rôznu šírku prehľadávaného pásma. Čím viac metrov, tým lepšie .

Predstavte si situáciu, kedy sa dostanete do obtiažneho terénu, sneží, vietor sa do nás opiera zo všetkých strán a do toho stres z celkovej situácie ... To všetko sťažuje prácu s prístrojom, a preto potrebujeme jednoducho ovládať vyhľadávač aj napríklad v teplých rukaviciach. Pri záchrane života ide skutočne o každú sekundu a musíme myslieť na všetko do detailu.

 

Držák na lavinový vyhledávač

 

Ďalej sa pozrieme a sondy a lopaty . Karbónové vybavenie by sme mohli prenechať pretekárom, na základné použitie nám budú plne stačiť štandardné hliníkové produkty. U sondy sa rieši celková dĺžka verzus dĺžka v zloženom stave ak tomu samozrejme hrúbka. U lopaty riešime tvar a dĺžku poriska a odolnosť listu.

 

Lavínové batohy

Nejedná sa o jeden z komponentov lavínového setu , a tiež žiadny z troch komponentov nenahrádza. Lavínový batoh len zvyšuje percento na prežitie pri zasypaní lavínou.

Skladá sa z batohu s vnútorným mechanizmom a kartušou so stlačeným plynom . Kartuše sú hliníkové a karbónové (rozdiel spoznáme pri váhe). Existujú aj batohy s elektrinou napájaným systémom. Tu treba dobíjací článok. Ďalej sa pri batohu rieši už len prevedenie a objem, ktorý sedí vášmu typu „túrovania“.

 

Lavinový batoh - zabalený Lavinový batoh - otevřený

 

Lavínové kurzy

Zo všetkého najdôležitejšie je ale vedieť s vybavením zaobchádzať. Odporúčame navštíviť lavínový kurz a potom s partiou kamarátov trénovať.

V rámci lavínových kurzov môžeme odporučiť lavínové kurzy od horského vodcu IFMGA Jana Zahulu . Honza je nielen skúsený horal so všetkým, ale aj vášnivý fotograf a obe tieto činnosti vedia prepojiť a výsledok je ohromujúci. Ak teda hľadáte vodcu, v ktorého budete mať dôveru, môžeme Honzu vrelo odporučiť. Skúste napríklad nejaký jeho kurz a uvidíte sami.

Zahula 1

 

Primárne sa samozrejme snažíme chovať a rozhodovať tak, aby sme sa do týchto krízových situácií vôbec nedostávali. Nikto sa nechce dostať do situácie, kedy bude nútený naostro vybavenie používať . Ale keď sa tak stane, treba byť pripravený. Lavínovým kurzom by teda mal prejsť každý, kto sa na skialpy vydáva. Nie je to len pridaná hodnota, ako si niektorí myslia.

 

A čo sa ešte hodí do batohu?

Vo výbave by tiež nemala chýbať lekárnička, ktorá je skladná a zároveň plne vybavená. My sme si obľúbili nosiť so sebou záchranný bivakovací vak, ktorým môžete pomoc nielen sebe. A v neposlednom rade hoďte do batohu určite čelovku, tú užite vždy, či už ráno alebo večer.

 

Lékárnička Bivakovací vak Čelovka Petzl

 

 

 

 

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.
Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie