Ohliadnutie za doterajšiu sezónou Martina Vinaře

Vytvorené29. 8. 2019
Ohliadnutie za doterajšiu sezónou Martina Vinaře

Triatlonové sezóna sa nám prehupla do druhej polovice a tak je načase napísať ako sa mi do tejto chvíle darilo ...

Do sezóny som nastupoval s dvoma vrcholmi a to extra triathlon Austria a Winterman. Niekoľko ďalších pretekov, prevažne bežeckých, malo mať len doplnkovú formu. Bohužiaľ som si vo februári vymkol členok a privodil ruptúru preonálních väzov a bežecky bol cez dva mesiace mimo. Našťastie koleso a časť plavecké prípravy to neohrozilo (okrem nácviku nôh), napriek tomu som musel niektoré plány prehodnotiť. Prvým závodom bola Mnichovohradišťsku 25 - krásny cestné beh, kde som bol aj v minulom roku a tento rok som aj po bežeckom výpadku zlepšil čas o viac ako 3 min a dobehol štvrtý. Ďalším pretekmi, ktorý som bral ako prípravný, bol závod Xterra triathlon Ostrov, v rámci môjho zamestnávateľa a zložiek IZS. Xterra je terénne triatlon na krátku vzdialenosť, dva aspekty, ktoré hovorili proti mne.

Avšak sa mi v našlapaná konkurencii podarilo získať dve tretie miesta a prvý tohtoročný pódium. Koncom júna sa priblížil prvý vrchol sezóny a to Austria Extreme triathlon, kam som išiel s veľkými ambíciami, však človek nemá predbiehať. Po tradične horšom plávaní (87.místo) som začal svoju kopcovitú stíhačku a prišiel po 180 km kolesa a 3950 metroch nastúpených ako 17-ty absolútne a vydal sa na bežeckú trať. Počas prvých 3 km som zbehol ďalšie dva pretekármi a potom urobil osudovú chybu - zle som uhol na značenie a nabehol si ďalších cca 5 km. Medzitým som sa prepadol o 5 miest v celkovom poradí a v túžbe získať späť svoju pozíciu som zvolil rýchlejšie tempo, čo sa mi v závere kopcovitého maratóne vypomstilo. Nakoniec som cieľovou páskou prebehol na 22.místě - pre mňa veľké sklamanie, však som rád, že som tento ťažký závod dokončil. Začiatkom júla sa opäť ozvalo zranenie členka a tak som si naordinoval s trénerom len ľahšie tréningy a viac regenerácie v tlakových nohaviciach. Vedel som, že by som chcel odísť na Majstrovstvách Maďarska do Nagytu, štartovné bolo už zaplatené a tak som smeroval prípravu na hladkého Ironmana, do poslednej chvíle som nevedel či kvôli nohe pôjdem, občas zazlobila ... Extrememan Nagya.

Na štarte kompletná maďarská špička, tj cca 15 plne profesionálnych triatlon, ďalej legendárny Peter Vabroušek a ďalších niekoľko borcov, ktorým hranice 9 hodín hovorí pane ... Ranné vstávanie a odchod na štart bolo oveľa príjemnejšie než u extrémnych triatlone, vstávať na dlhý triatlon v 5: 00 to je sen. Vedel som, že plávanie bude bez neoprénu a neskrýval som obavu. Plávali sa dvaja 1900 metrovej okruhy vo vode s teplotou 28 stupňov Celzia. Prvých 500 metrov bola poradný ná mela, ono osmset päťdesiat párov rúk a nôh vypustených štartovacím oblúkom má svoj adrenalín. Prvé kolo som zaplával viac ako podľa svojich predstáv, žiaľ v druhom kole ma asi niekto ťahal za nohy a ja si pripadal že cúvam. Postupne som sa prepadal a začala panika, ktoré som čoskoro urobil koniec a zvolil iný plavecký štýl a začal sa opäť prepracovávať do skupinky. Po výlezu z vody (357 absolútne) trochu skepsa v depe, ale všetko sa zvládalo.

Konečne moja disciplína - koleso, počúval som rady trénera a šliapal na určený výkon pravidelne pil a občerstvovala. Na cyklistickej časti dosahovala teplota už cez 40 stupňov a v kombinácii s vetrom boli miesta, že ste si mysleli že idete proti teplovzdušnej rúre. Ukázalo sa, že mi extrémne počasie asi vyhovuje - časom 5 hodín a 3 minúty na 180 km cyklistike som sa posunul výrazne vpred (36. čas absolútne 6.ve vekovej kategórii). To však nebol koniec tohto ironmanského pekla a koncertu môjho tela a hlavy.

Bežecký maratón som zvládol v čase 3 hodiny 32 minút (18 čas absolútne a 4 vo vekovej kategórii). Cieľovú pásku som preťal časom 10 h 22 min (36. absolútne a 6.miesto v AG) - Maďarsko považujem za jeden z najväčších úspechov tohto roku. Počas prípravného obdobia som absoloval dva minikempy na Morave, dva minikempy v Mladějov a jedno tímové sústredenie s trénerom Tomášom Mikom za Mika training. Celkovo mám odtrénováno 450 hodín. Tento týždeň organizujem beh okolo priehrad. 100 km je môj cieľ v rámci prípravy na Ultra man Czech 515 (10 km plávanie - 421 km bicykel - 84,4 km behu) a následného Wintermana.

V sobotu 24.8.2019 som usporiadal okolo jabloneckých priehrad beh pre každého, jablonec v pohybe. Hlavnou myšlienkou tohto projektu, ktorý mne napadol počas jedného bežeckého tréningu, bolo zdvihnúť jablonečany a vyprovokovať k aktivite. Podmienkou bolo ubehnúť, či obísť aspoň jeden okruh okolo priehrad (5,2 km). Pre mňa samotného to bola výzva a zároveň príprava na najťažšie triatlon, ktorý mne v tohtoročnej sezóne čaká ULTRA CZECH 515 (10km plávanie / 421km koleso / 84,4km behu).

Keďže som náročný na seba a všetko chcem mať tak ako by som si predstavoval, nechcel som, ani jablonečáky pripraviť o kúzlo "pretekov" s občerstvením a zázemím. Zároveň som chcel priblížiť atmosféru pretekov aj pre jedincov čo neradi pretekajú, a tak radšej nejdú a sedí doma. Chvíľu vo mne táto myšlienka zrela, ako všetko vymyslieť, až som si spomenul na "kráľovnú kolobežku" :-). Štart hlavného behu na 100 km v 9:00, nebude obmedzený kilometre, a pre prichádzajúce, štart po celý deň podľa ich nálady a chuti.

Bolo mi jasné, že nie som toto schopný zorganizovať a usporiadať úplne sám, preto som rád, že sa ochotne pridali kamaráti, ktorí chodia trápiť tela pod mojím vedením na TRX. Veľká vďaka patrí Vám, partnerom, ktorí mne sprevádzate celú sezónou alebo s podporou len na túto akciu. Chcel by som poďakovať predovšetkým všetkým majiteľov fi riem, ktorí nám pomohli. KB dizajn s tlačou veľkoplošných bannerov na propagáciu, Geoprint za tlačené materiály, USN CZ za ion-tové nápoje, AVIS trade za tégliky, barely atď.,

Cycology a Eat me box za celoročnú podporu. Ďalej tím Skladačky 2015 a Tomáš Čajka za ULTRA CZECH 515 za zapožičané zázemie no a v neposlednom rade majiteľom stánku Základňa a Jungle gin baru za atmosféru a priestor, ktorý nám pripravili na usporiadanie akcie. Najväčšia vďaka však patrí ľuďom, čo sa zdvihli a šli sa prebehnúť, celkom sme okolo priehrad nakroužili 490 km, dostali sa aj do záujmu médií, a tak dátum na budúci rok je už nielen v hlave, ale aj v kalendári :-). 22.8.2020.

Sleduj Martina na Facebooku a Instagramu !

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko