Hurá na skialpy, sneh bude!

Vytvorené3. 1. 2023
Hurá na skialpy, sneh bude!

 

Skialpy sú u nás čím ďalej, tým viac obľúbená športová aktivita, ktorá človeku prináša nielen potešenie a zážitky, ale tiež sa dá u nej pekne zamakať. Je to čistá radosť z pohybu, kedy si stačí zabaliť batoh a vyraziť do hôr. Sám alebo s partiou kamarátov, hlavne, že na pásoch!

Máte vše na skitouring? Vybavte se u nás

 

Je ale predsa len rozdiel medzi skialpinizmom a skitouringom. Aj keď sa to javí ako obdobné názvy a aktivity, rozdiel je veľký. Pozrime sa teda na hlavné rozdiely medzi skialpinizmom a skitouringom, a na to, čo by ste nemali podceniť predtým, ako si túto aktivitu zamilujete.

Skialpinismus v zahraničí
Skitouring v zahraničí

 

 

Skitouring pre každého!

Skitouring je aktivita, ktorej by sa dalo inak hovoriť „turistika na lyžiach“. Je to super pochodiačik, kedy jednoducho nalepíte pásy a vyrazíte. Pri tom sa stihnete kochať a fyzicky sa toľko nezničíte. Je to teda kombinácia viacerých vášní - voľného terénu, dlhých výstupov a lyžovania . Čo viac si priať. Možno tak ten čerstvý prašan, to už je potom naozaj za odmenu.

Ak ste skialpinista začiatočník , je vhodné začať trénovať výstupom po zjazdovke. Pozor ale na dodržiavanie pravidiel , medzi ktoré patrí najmä ohľaduplnosť voči tým, ktorí schádzajú zjazdovku. Logicky sa teda pohybujeme po okraji, kde nikomu nebudeme prekážať.

 

skitouring v Čechách český skitouring vyzkoušejte ještě dnes

 

Ďalšou vecou, ktorú rieši každý začiatočník, je vhodné oblečenie . Predsa len nejdete na výlet, ale športovať. Základom, ako pri každom inom športe, je vrstvenie . Musíme počítať s tým, že počasie sa na horách rýchlo mení, dosť často fúka ao jazde dole ani nehovoriac. Hore sa často človek zapotí, keď do toho ešte svieti slnko, je to potom o to rýchlejšie. Pokiaľ fúka, nahodíme „neprofuk“ bundu, pokiaľ to páli, radšej dáme o vrstvu menej, než sa prepotiť až na kosť. A na zjazd dole? Bunda s membránou zachráni všetko, rukavice netreba spomínať. A prosíme, nezabúdajte prilbu , tá by mala byť samozrejmosťou.

Ak ste už skúsenejší a chystáte sa do voľného terénu, je potrebné si do batohu pribaliť aj lavínovú výbavu . Do nej patrí lopata , lavínový vyhľadávač a sonda . Lavínová výbava sa dá okoreniť lavínovým batohom , ale je potrebné si zapamätať, že batoh nenahrádza ani jednu z vyššie spomínaných častí lavínového setu. Je to len vec, ktorá zvyšuje šancu na prežitie v lavíne . Samozrejme znalosť mapy a prehľad o tom, aké bude počasie a lavínové nebezpečenstvo v danej oblasti, je samozrejmosťou . Bez týchto informácií sa neoplatí do hôr vydávať.

 

Trúfneš si na skialpinizmus?

Skialpinizmus je oproti tomu fyzicky náročnejší, vykonáva sa vo vyšších nadmorských výškach a je potrebných viac skúseností a bezpečnosti. Človek sa tak často pohybuje aj v ľadovcovom teréne. Nielen tu je potrebné použiť aj horolezecké vybavenie .

Skialpinismus
Skialpinismus

 

Bez čoho sa teda nezaobídete?

Nie je vybavenie ako vybavenie a pri skialpinizme to platí dvojnásobne. Nie je to lacná záležitosť, ale oplatí sa ju mať doma. Ako tomu raz podľahnete, už nechcete nič iné.

 

Skialpové lyže

Freeride a skialpové lyže majú špeciálnu konštrukciu a geometriu , ktorá je priamo stvorená na jazdu v hlbokom snehu. Na rozdiel od klasických zjazdových lyží sú dlhšie a širšie, čo prispieva k lepšej rovnováhe a stabilite.

Armada skialpové lyže Kastle skialpové lyže

 

Skialpové palice

Pozor na tanieriky, ktoré musia byť väčšie ako u normálnych lyžiarskych palíc kvôli boreniu sa do hlbokého snehu.

 

Skialpové hole Skialpové hole Nitro

 

-

Skialpové topánky

Sú oveľa ľahšie, mäkšie, majú nižší komín a menej praciek, aby bol výstup v horách čo najjednoduchší a najkomfortnejší. Skialpinista v nich strávi veľké množstvo času, a navyše sa v nej pohybuje oveľa intenzívnejšie. Je preto nesmierne dôležité, aby lyžiarky perfektne sedeli.

Skialpové lyže Tecnica Skialpové boty Fischer

 

Skialpový batoh

Veľkosť batohu volíme podľa dĺžky túry, náročnosti a samozrejmosťou sú bočné úchyty na lyže.

 

 

 

Stúpacie pásy

Starajú sa o to, aby vám to cestou na vrchol nepodklzovalo a výstup bol maximálne pohodlný. Zásluhu na tom majú stúpacie vrstvy, ktoré najčastejšie tvoria 100% mohair, alebo kombinácia nylonu a mohairu nazývaná Mix. Tu si môžete pre istotu pozrieť naše video o výbere skialpových pásov.

 

Stoupací pásy na skialpy Skialpové pásy


Skialpové viazanie

Môžete vyberať medzi pinovým viazaním v rôznych variantách s brzdami alebo bez bŕzd. Druhou možnosťou pre freeride je tzv. hybridné viazanie, ktoré kombinuje pinovú špičku na výstup a zjazdovú pätku na zjazd. Viazanie sa vyznačuje vyššou hmotnosťou, presnejším vypínaním pri zjazde a lepším prenosom sily. Ide napríklad o viazanie Armada Shift alebo Marker KingPin. Rámové viazania nebudeme ani spomínať, tie už sú minulosťou.

 

Vázání na skialpy Vázání na skialpy


Lavínová výbava

S účásťou musí byť sonda, lavínový vyhľadávač a lopata. Je dôležité mať tento set kompletný, ale ešte dôležitejšie je s ním vedieť zaobchádzať.

Lavinová výbava - sonda Lavinová výbava - lavinový vyhledávač Lavinová výbava - lopata
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko