Cykloradca - Ako na drôty a niple

Vytvorené4. 5. 2021
Cykloradca - Ako na drôty a niple

V ďalšom diele nášho Cykloradcu sa pozrieme na zúbok drôtom a niplom. Dozviete sa základy, ktoré sa hodia pre každého. Pokiaľ teda tápete pri výbere, neviete aké drôty najlepšie vybrať alebo ako ich zmerať, radi Vám poradíme.

Drôty

Drôty máme dva základné typy: zahnuté (j-bend) a rovné (straight pull). V deväťdesiatich percentách prípadov, možno aj častejšie, sa používajú drôty zahnuté. Sú lacnejšie, jednoduchšie na centrovanie aj na výmenu. Rovné majú výhodu v tom, že nie sú tak náchylné na prasknutie , zvyšujú tuhosť výpletu a znižujú váhu celého kompletu kolies.

 

Jeden ze základních typů drátů - zahnutý drát Jeden ze základních typů drátů - rovný drát
Náboj neodmyslitelně souvisí s dráty Náboj neodmyslitelně souvisí s dráty

 

Potom, čo vyberiete správny typ drôtu, je potrebné sa zamerať na ich dĺžku. Tam väčšinou prichádza kameň úrazu. Každý náboj je iný, každý ráfik je iný, a tak neexistuje žiadna univerzálna dĺžka, ktorú by sme vám automaticky ponúkli . Existujú kalkulačky, ale ani tie nie sú vždy stopercentné. V prípade zahnutých drôtov fungujú kalkulačky celkom obstojne, v prípade rovných drôtov je to skôr lotéria, treba roky skúseností so zaplietaním a je nutné drôty premeriavať ručne.

 

Jak vypočítat délku drátů? Například pomocí kalkulačky.

Po výbere predchádzajúcich dvoch primárnych parametrov je ešte možné vyberať z rôznych prierezov drôtov. Klasicky sa robia guľaté v priemere 2 mm, ale môžu byť tenčené napr. 1,6 mm, sploštené aero drôty . To môže mať vplyv na pevnosť a hmotnosť kompletného výpletov.

Zahnutý drát Sapim D-light Vzor zahnutého drátu Zahnutý drát Sapim

 

 

Medzi drôty sa môžu nájsť aj výnimky. Sú drôty, ktoré možno použiť len a iba na jeden typ bicykla . Niektoré firmy, väčšinou zameriavajúce sa iba na stavbu zapletených kolies, si k svojim ráfikom a nábojom vyrábajú aj drôty a niple v špeciálnych rozmeroch. V tomto sú špecialisti firmy Mavic a Fulcrum .

Drát na kolo Crosssmax

Niple

U niplov je to trošku jednoduchšie, je tu vo väčšine prípadov výber z troch dĺžok 12/14/16 mm, a potom v materiáloch mosadz/hliník . Pri hliníkových niploch je kladený dôraz predovšetkým na hmotnosť, pri mosadzných na ich životnosť. A zase, tak ako u drôtov sú tu značky Mavic a Fulcrum , ktoré sa vymykajú a majú svoje špeciálne niple, väčšinou dodávané spoločne s drôtmi.

 

Pokiaľ teda sami vyberáte niple a drôty na doplnenie prasknutého drôtu, je dobré použiť posuvné meradlo na meranie dĺžky niple a meter na meranie dĺžky drôtu . Zahnutý drôt sa meria od konca ohybu po koniec závitu, nemeria sa teda jeho celá dĺžka, ani dĺžka od hlavičky drôtu. Pri rovnom drôte sa nemeria dĺžka celého drôtu, ale začína sa hneď za hlavičkou a až po koniec závitu.

 

Pokiaľ riešite zapletenie úplne nového kolesa z nových alebo aj použitých dielov, ale drôty ste na nič z toho ešte nepoužili, tak odporúčame nechať zmerať drôty v servise . Ušetríte Váš čas s premeriavaním av servise drôty zmeria na prvú dobrú, pokiaľ nepôjde o úplné atypy. Poradí Vám aj vybrať konkrétny typ drôtov aké použiť na Vašu jazdu.

Pokiaľ to môžeme zhrnúť: drôty a niple na doplnenie zvládnete sami zmerať. Na zapletenie nového kolesa odporučíme odniesť komponenty na zmeranie do servisu.

Nipl mosaz a jeho využití

 

 

 

 

 

 

1 x
Hlasovať môžete po prihlásení
pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Podrobné nastaveniePovoliť všetkoOdmietnuť všetko