Cyklorádce - Ako na vidlice na bicykel

Vytvorené3. 9. 2021
Cyklorádce - Ako na vidlice na bicykel

Pre maximálny pôžitok z jazdy v akomkoľvek teréne potrebujete kvalitné odpruženie. O to sa postará správne zvolená vidlice. Máme široký výber odpružených vidlíc , modelov pre BMX alebo cestné bicykle, ale aj pevné MTB vidlice. Rôzne maličkosti a doplnky ako nálepky alebo servisné kity potom nájdete v kategórii príslušenstva .

 

Jak na vidlice vám poradí náš Cyklorádce

 

Nižšie nájdete niekoľko základných odporúčaní a rozradenie pre lepšiu orientáciu pri výbere správnej vidlice.

Pri výbere vidlíc riešime:

  1. Rozdelenie podľa použitia
  2. Veľkosť vidlice na základe priemeru kolies
  3. Typ upnutie predného kolesa
  4. Typ odpruženia
  5. Servis a príslušenstvo

 

Cestné vidlica

Cestná vidlica možno rozdeliť podľa uchytenie na rýchloupinák alebo pevnú os. Ďalej podľa uchytenie brzdy V-brake - (dvojosové alebo jednoosové) a na kotúčové brzdy.

Force silniční vidlice

 

Pevné MTB vidlica

Pevné MTB vidlica delíme na základe rozdelenia podľa priemeru kolies 24 " , 26" , 28 " 29"

 

Pevná vidlice Force

 

odpruženej vidlice

Odpruženej vidlice môžeme deliť na základe rozdelenia podľa zdvihu vidlice:

0-59mm

60-100mm

101-160mm

161-XXXmm

 

Rozdelenie podľa priemeru 20 " , 24" , 26 " , 27,5" , 28 " , 29"

Odpružená vidlice Suntour Odpružená vidlice rockshox

 

 

Rozdelenie ohľadom krku vidlice

Ahead: Krk vidlica s priemerom 28,6 mm alebo 1 1/8 "v rovnakom priemere v celej svojej dĺžke.

Tapered: Kónický krk s rozšírením v spodnej časti - 1 1/8 "- 1 1/2".

Závit: Krk vidlice opatrený na svojom konci závitom.

Rozdělení ohledně krku vidlice

Rozdelenie podľa typu osi

Rýchloupinák: Uchytenie na klasický rýchloupinák s priemerom 5, 9 alebo 10mm.

Pevná os: Jedná sa o pevnú os v rozmere 15x100mm

BOOST: Jedná sa o BOOST os v rozmere 15x110mm

 

Rozdělení poddle typu osy

Rozdelenie podľa typu tlmenie

Tu sa stretávame s dvoma typmi vidlíc, a to vzduchovú vidlicou a pružinovú vidlicou.

 

vzduchová vidlica

Jej veľkou prednosťou je individuálne nastavenie. Pomocou pumpy na vidlicu upravíte tlak vo vidlici podľa vašej váhy. Vzduchová vidlica je tiež oveľa ľahšia ako pružinová.

Vzduchová vidlice detail

Pružinová vidlica

Patrí medzi lacnejší variant vidlíc. Vidlica má tuhosť podľa pružiny v olejovom kúpeli. Len na niektorých možno ľahko upraviť dopnutím alebo povolením pružiny. Vidlica je ťažšie a vyskytuje sa na základných modeloch bicyklov.

 

Servis a príslušenstvo

Neodmysliteľnou súčasťou horského bicykla sú aj jeho tlmiace jednotky, ktoré nám umožní užiť si jazdu aj vo členitom teréne. Vidlice na bicykel a tlmič na bicykel ale potrebujú dôslednú starostlivosť rovnako ako ďalšie časti bicykla. Každý výrobca uvádza trochu odlišné intervaly, po ktorých je doporučované servisovať tlmiace jednotky. Servis by teda mal vykonávať minimálne 1-2x ročne. Všetko sa ale odvíja od toho, koľko koleso nabehne.

 

Čo teda môžete pre svoju vidlicu urobiť vy sami?

Dodržať pravidelnú výmenu oleja, ktorý zaistí správny chod vidlice (tlmenie a zamykanie). Aj keď to nie je na prvý pohľad zrejmé, do vidlice sa dostávajú nečistoty, ktoré napokon môžu spôsobiť rôzne problémy v podobe prodřených vetroňov vnútorných nôh vidlíc. Výmena tejto časti nie je práve najlacnejšie, odporúčame dbať na pravidelné kontroly a starostlivosť.

Ako autorizované servisné stredisko značky RockShox, vykonávame všetky servisné úkony na vidliciach, tlmičoch aj teleskopických sedlovkách. Prekážkou pre nás nie sú ani tlmiace jednotky ostatných výrobcov značiek Fox, SR Suntour, CaneCreek, DVO a ďalších.

 

Môžem niečo urobiť úplne sám?

Áno, to môžete. Vec, ktorú zvládne každý, je po každej vychádzke utrieť klzné časti a vrchnú časť guferá od viditeľných nečistôt čistým, suchou a nemastným handričkou. Potom vziať silikónový olej (nikdy NE teflónový), nastriekať ho na klzáky, párkrát propružit a opäť utrieť čistým, suchou a nemastným handričkou. Táto činnosť zaberie zlomok Vášho času, ale predĺži životnosť tlmenia. Podobné princípy, by sa mali dodržiavať aj u teleskopických sedloviek. Pravidelným čistením a mazaním predĺžite životnosť svojou tlmiace jednotky aj sedlovky.pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.