Ako spoznáte dobré a zlé elektrobicykel?

Veľkým trendom na našom cyklistickom trhu sú elektrobicykle a možno aj vy po nejakom už pokukujete. So začiatkom novej sezóny vám preto prinášame zopár tipov, ako kúpiť elektrobicykel, čo za niečo stojí, vydrží a naplní vaše očakávania.

Koľko stojí kvalitný elektrobicykel?

Z reklám sa na vás valí informácie o elektrobicykloch za 35 000 Sk, 29 000 Sk alebo dokonca za 23 000 Sk. Než začnete zvažovať, či sa to oplatí, položte si jednoduchú otázku: za koľko peňazí by ste si zaobstarali klasické bicykel ?

Na to každý odpovie inak - staršia pani bude stačiť koleso na občasné výjazdy nákupy do 10 000 Sk. Pán, čo si rád zajazdí na peknom trekingové bicykli po Jizerských horách, sa zmestí do 15 000 Sk. A potom je tu niekto, kto by rád mal Shimano XT sadu a vzduchovú vidlicu na peknom hliníkovom ráme, cena cca 33 000 Sk. No, a teraz sa všetci traja rozhodli, že by chceli to isté, ale s motorom.
Poprední svetoví výrobcovia sú Yamaha, Bafang, Shimano a Bosch . Ak chce cyklista elektrobicykel, ktoré mu vydrží a nezostane mu po 1,5 roku stáť, mal by ísť po jednej z týchto štyroch značiek, pretože majú všetko profesionálne vyvíjané a testované. Ak však budú kolesá našich troch vyššie zmienených cyklistov osadená motorom , je potreba ku každej cene (resp. Výbave bicykla) pripočítať 30 000 až 40 000 Sk. V súčte sme tak v najnižšej hranicu na 40 000 Sk, 45 000 € a 63 000Kč. Ako je teda možné že niekto ponúka elektrobicykel za 23 000Kč? Jednoducho preto, že bicykel nie je osadilo kvalitnými komponentmi a ani kvalitným motorom, prípadne batérií .

A kde také elektrobicykel zaobstarám?

Rovnako tak, ako by si nikto nešiel kúpiť rožky do obchodu s oblečením, nemá zmysel kupovať lacné elektrobicykel v supermarkete, obchode s autodielmi alebo dokonca so záhradkárskymi vybavením. Z tohto dôvodu odporúčame ísť s nákupom elektrobicykle za odborníkmi do cyklistických obchodov, kde vám so správnym výberom pomôžu, poradia a nechajú vás koleso vyskúšať. Po zakúpení u nich máte tiež zaručený následný servis, pretože kolu rozumie. Je totiž dôležité vedieť, že elektromotor potrebuje pravidelne mazať a servisovať. Ak kúpite len neznačkový elektromotor na bicykel v nejakom supermarkete, riskujete, že ho žiadny odborný cykloobchod na servis neprijme.


Na čo dať pri výbere pozor?

Určite je dobré, aby ste si ujasnili, kde s okolo budete jazdiť; od toho sa odvíja typ bicykla a motora na ňom. Slabšie motory sú ideálne pre roviny alebo jazdenie po meste, ale naopak do kopcov a lesov budete potrebovať iný, výkonnejší motor. Dobrým príkladom môže byť motor Shimano 6000, ktorý je vhodný na roviny, ale do kopcov je slabý. Tam je lepšie siahnuť po jeho silnejšom kolegovi, Shimano 8000. V neposlednom rade si dajte pozor na umiestnenie motora a vyhnite sa tým v predných či zadných kolesách. Tie totiž kolu výrazne zhoršujú ovládateľnosť. Jedinou správnou variantom je stredový pohon so stredovou batérií.

Aké sú teda naše odporúčania?

Ísť s kúpou elektrobicykle do špecializovaného cykloobchodu

  • Vyberať si typ elektrobicykle podľa svojho zamerania ( cestná , trekingové , horské alebo celoodpružený )
  • Vybrať bicykel sa značkovým motorom a dostatočným výkonom
  • Dnes kupovať elektrobicykel už len so stredovým pohonom a batérií v ráme
  • Vyberať jednu zo 4 popredných značiek kvôli záruke (Yamaha, Bafang, Shimano , Bosch )
  • Pred kúpou si elektrobicykel sami vyskúšať: ako sa chová a aký je prejav motora

Čo tým získate?

  • Kvalitné a plne funkčný stroj, ktorý vás na cestách nenechá v štichu
  • Spoľahlivý servis a služby k vášmu novému kolu
  • Spokojný úsmev na tvári pri každom vašom výlete :-)
Diskusia
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: