Ako sa poistiť pre rizikové športy?

Vytvorené30. 3. 2022
Ako sa poistiť pre rizikové športy?

 

Seskok padákem je adrenalinový zážitek

Milujete adrenalín a radi skúšate nové športové aktivity? Leziete po horách, vodných športov sa nemôžete nabažiť a horský bicykel je vašim najlepším priateľom? Nezabudnite si zistiť všetky riziká a správne sa na ne poistiť.

Väčšina turistov považuje cestovné poistenie pri cestách do zahraničia za automatické. Na druhej strane nie každý sa uistí, že jeho poistenie sa vzťahuje na všetky aktivity alebo že jeho súčasťou nie sú rizikové, adrenalínové a extrémne športy. Aké činnosti spadajú do rizikových a ktoré nie?

Do akej kategórie spadá váš šport?

Než si dojednáte cestovné poistenie , je dôležité vedieť, do akej kategórie športov patrí ten váš. Medzi bežné patria rekreačné športy, kde nie ste vystavení priamemu riziku. Ide najmä o futbal, nohejbal, basketbal, tanec, jazda na bicykli, beh, turistika, joga alebo beh na lyžiach. Tieto športy sú súčasťou klasického cestovného poistenia a nemusíte za ne priplácať.

 

Cestovné poistenie na rizikovejšie športové aktivity je drahšie

V kategórii aktívnych organizovaných športov nájdete činnosti, ktoré robíte závodne, sú súčasťou rôznych organizácií a klubov alebo adrenalínové aktivity, ktoré ste sa rozhodli vyskúšať. Môže ísť napríklad o lyžovanie či snowboarding, potápanie, surfing, jazdu na koni či rekreačné splavovanie riek. Poistiť môžete aj lezenie po ferratách.

Celú skupinu rizikovejších športov nájdete vždy v obchodných podmienkach poisťovne. Tieto športy je nutné si pripoistiť. Výhodou je, že sa môžete pripoistiť iba na dni, kedy budete rizikové aktivity prevádzkovať. Kooperatíva takto ponúka svojim klientom poistenie v rozsahu aktívnych športov v termíne, ktorý si sami vyberú. Zaplatíte 40 Sk/deň za náročnejší šport a 60 Sk/deň za organizovaný šport.

 

Extrémne športy môžu byť nepoistiteľné

Poslednou kategóriou sú nebezpečné extrémne športy, často úplne nepoistiteľné alebo len za určitých podmienok. Možno medzi ne zaradiť napríklad potápanie v jaskyniach, skoky na lyžiach, letecké športy, lezenie po ľadopádoch, potápanie so žralokmi, lov exotickej zveri alebo výpravy do miest s extrémnymi klimatickými podmienkami.

 

Ako si vybrať cestovné poistenie na rizikové športové aktivity?

Zaujímajte sa o rozsah poistenia a výšku poistných limitov. Poistka by mala zahŕňať všetky vaše plánované aktivity. Lekárska starostlivosť v zahraničí - zvlášť na západ od Čiech - je mnohonásobne drahšia ako u nás, a aj drobné úrazy alebo len ošetrenie v nemocnici vyjde v prepočte na tisíce korún.

Venujte chvíľu času dohodnutiu správneho cestovného poistenia rizikových športov, hoci zaň zaplatíte viac. Aj keď máte radi riziko a nebezpečenstvo, v niektorých prípadoch sa oplatí stávka na istotu.

 

 

pozor
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online: v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.
Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie