1000 míľ

Vytvorené18. 8. 2021
1000 míľ

Dobrodružstvo, sebaprekonávanie a únik z reality všedných dní. Závod dlhý vyše 1 600 km vedie cez hory, lesy, rieky z najzápadnejšieho bodu Česka do najvýchodnejšej obce na slovenskom a naopak. Závod je otvorený pre všetkých, ktorí sa pohybujú vlastnou silou. Cielená podpora je zakázaná.

 

1000 mil - adventure závod po ČR

Tohtoročný ročník bol naplánovaný z obce Hranice u Aše a na výber bolo z dvoch variantov závodu - tradičné severnej trasa a nová - tajná trasa južnej. Vzhľadom k obsadenosti severnej trasy som bol nasadený na trasu južnej. Úplná novinka, kedy podoba trasy bola zverejnená až nahraním do mojej navigácie. Bohužiaľ kvôli covidové situácii nebolo možné absolvovať preteky v pôvodnej forme. Organizátori boli nútení 20 hodín pred štartom trasovať, aby bolo možné spojiť severnej a južnej trasu a závod usporiadať len na území SR. V podstate tak vznikla nová varianta závodu - južnú trasou na Moravu, prejazd na severné a po tejto potom späť do cieľa. Celý závod sa tak natiahol o nejakých 230 km.

Dá sa na taký preteky pripraviť?

Po fyzickej stránke som začal prakticky od januára, kedy som sa dozvedel, že závod pôjdem. Pretože tento rok bolo veľa snehu a bol naozaj dlho, prehovorila ma manželka, aby som si kúpil chytrý trenažér a trénoval tak nohy a zadok doma pred televíziou. Akonáhle to počasie dovolilo, vyrazil som na vychádzky von.

Materiálno som riešil predovšetkým brašne a ich usporiadanie na bicykli, tak aby mi to čo najviac vyhovovalo. Nakoniec som si mohol požičať od Bikebrothers brašne značky Apidura , ktoré sa mi osvedčili. V Cycology mi potom koleso skvele pripravili po servisnej stránke a mohol som vyraziť.

Štart - deň 0 - 80.64 km - 2 877m

Po výstrele štartovej pištole zo mňa ihneď opadla předzávodní nervozita a naplno som sa vrhol do závodu. Vyštartovalo nás 300, takže začiatok bol pekný pelotón, ktorý sa vzápätí rozdelil na južania a severanov. K večeru potom začalo pršať, nechcel som byť mokrý od začiatku, tak som začal hľadať prespanie v jednom z turistických prístreškov po ceste.

1000 mil adventure race po ČR

Deň 1. - 135,43 km - 3 272m

Deň, ktorý bol spečatený vyšliapať na horu Čerchov v Českom lese. Snažil som sa čo najviac priblížiť k obávanej Šumave, avšak nečakané bobriu hrádze a hľadanie cestičiek medzi zabahněnými cestami boli proti. Odmenou však bolo záverečné večerné slnko a prespanie v korunách stromov.

 

Deň 2. - 146.46 km - 4 332m

Po prebudení opäť začiatok do kopca - tentoraz na Pancíř a nasledoval krátky prejazd Kašperských hôr, cez ktoré som sa dostal až na Šumavu. Po ceste bolo niekoľko brodov cez potoky, celý deň svietilo slniečko, takže nakoniec som brody bral ako príjemné osvieženie. Do pôvodne plánovanej cesty opäť zasiahla vyššia moc - kvôli polomům musela byť trasa narýchlo zmenená a nás čakala menšie obchádzka.

1000 mil adventure race

Deň 3. - 134.20 km - 2 915m

V znamení zatiahnutého, ale teplého počasia ústrety Šumave. V Boršov som zaspomínal na vodácke kurzy. V Českom Krumlove som si potom dal vytúženú pizzu a cestou na horu Kleť si poriadne zanadával, chvíľami by som skôr ocenil ferratový set, než koleso na chrbte.

1000 mil adventure race

Deň 4. - 124.96 km - 2 017m

Edukatívne prechádzka okolo Trocnova zakončená príjemným kúpaním v pieskovni neďaleko Suchdol nad Lužnicí. Bolo také teplo, že po 10 minútach nebolo nejaké kúpanie vôbec poznať. U najsevernejšieho bodu Rakúska som sa dozvedel o blížiacich sa búrkach, preto bolo na mieste hľadanie vhodného prístrešku. Nakoniec som spal v chatke v cyklo kempe pod hradom Landštejn.

1000 mil adventure race

Deň 5. - 131.16 km - 2 127m

Hor sa na Moravu - ranné útek cez Slavonice do Rakúska, kde sa mi nakoniec podarilo ujsť búrke, pokračoval som ďalej po rozborených cestách až k Vranovskej priehrade, kde ma čakal doslova brutálny výstup k bielemu krížu. Po rozbahnenej "chodníku" to bolo doslova krok vpred a dva späť. V obci Vranov nad Dyjí sa potom objavil prvý vážnejší problém - v zadnom kolese mi praskol zadný volnoběhový orech. Musel som stále šliapať, iz kopca. Po návšteve servisu som potom pokračoval až do Šatov, kde som narazil na neoficiálne podporu - zhodou okolností z Jablonca nad Nisou, tak som dostal výbornú večeru, sprchu a vzhľadom k nočnej hodine tu nakoniec aj prespal.

 

 

Deň 6. - 154.27 km - 1 968m

V podstate po rovinatej Morave za svitu letného slnka, bez možnosti sa schovať do tieňa medzi vinicami. Po ceste som došiel do CP2 v Jevišovice, kde som si dal chleba s paštétou a pokračoval ďalej až do krásneho Mikulova - tu medzi pekne oblečenými ľuďmi som sa necítil úplne v poriadku, tešil som sa opäť do mílařské divočiny. Tá začala hneď za prejdením Pálavy.

1000 mil

Deň 7. - 135.85 km - 1 988m

Druhá časť improvizovaného a horúcou ihlou šitého mílařského priecestí viedla krásnym údolím moravského krasu, potom po rôznych malých dedinkách až do Loštíc, kde mali v ponuke Syrčekové zmrzlinu (nemal som odvahu ju ochutnať). Nakoniec som to došiel až do posledného oficiálneho CP, do Františkovho v Jeseníkoch, tam som si užil prvý teplú sprchu a prespal na verande s ostatnými Milar.

 

 

Deň 8. - 141.43 km - 4 358mm

Jeseníky a Orlické hory to je záruka poriadnych kopcov a konečne zase nejakého stúpania. To začalo hneď po vyjdenie z CP, kedy ešte pod rúškom hmly začalo stúpanie na horu Smrek, potom po vrstevnici pozdĺž hraníc až k ďalšiemu kopci - Kralickému Snežníka na Dolnej Morave. Nasledovala Traverzový cesta pozdĺž československého opevnenia až k môjmu nocľahu na Veľkej Deštné.

1000 mil adventure race 1000 mil adventure race

 

Deň 9. - 130.21 km - 3 955m

Na programe dňa bol avizovaný a Milar obávaný prejazd Poľska - cesty po poli, cesty s žihľavou nad hlavu a nekonečné turistické cesty cez neutíchajúci korene. To všetko si najskôr vybralo daň na rozbité rámovej brašni, kedy som prasknutý zips elegantne vyriešil elektrikárskou lepiacou páskou. Vôľa a predpoveď silné búrky ma hnala späť do ČR, do Krkonôš, kde som našiel útočisko na Pomezní búdach pri jednej búdy na verande. Show bleskov nad Sněžkou nepredvídala nič dobré.

1000 mil adventure race

Deň 10. - 107.50 km - 2 746m

Pri zjazde z postranní bud do Pece som premokol až na kosť. Pohľad na Meteoradar nebol vôbec priaznivý - dážď až do večerných hodín. Zvolil som teda srabáckou možnosť a objednal si izbu na Dvorskej búde. V ústrety dažďu, vidine teplej sprchy a spánku v suchu som vyšiel smerom na Richtrová búdy a Výrovka. Tu po obede som situáciu prehodnotil, veci si dal do zapnutej sušiarne a po zhltnutí šošovkové polievky si vymenil premočené veci za menej mokré veci, zrušil objednaný izba a vyrazil vo víre hesla "čo na mne zmokl, to na mne i uschne" ústrety na domáce pôdu - Jizerské hory. Po prejazde z poľskej časti Jizeriek mne v Hejniciach čakalo milé prekvapenie. U kostola na mňa mával synček, manželka a jej rodičia. Ďalej ma prišli podporiť kamaráti zo STOBky, ktorí ma kúsok odprevadili na ďalšej ceste.

1000 mil adventure race

Deň 11. - 117.90 km - 2 224m

Lužické hory - to je len prejazd, hovorili. Tam sa moc nezdržíš, hovorili. To je v pohode, hovorili. NIE, NIE a NIE. Lesná technika urobila z normálne zjazdných ciest úplný tankodrom. Hĺbka bahna po stred kolesa nebola žiadna výnimka. Nakoniec som sa takto prodřel až na obávaný Nordkap - najsevernejší bod SR, aneb opäť prehliadka všemožných brodov, skaliek a koreňov. Všetko zlé je na niečo dobré, aneb v závere dňa ma milo prekvapila ďalší z neoficiálnych pomoci.

1000 mil adventure race

Deň 12. - 144.12 km - 3 122mm

Nádherný slnečný deň ako stvorený pre prejazd národného parku České Švajčiarsko. Krásne zjazdné cesty lemované pieskovcovými skalami. Prejazd Dečínom, za ktorým nasledoval opäť horolezecký výstup na dečínsky Sněžník. Tu mi pravdepodobne praskol jeden z drôtikov na zadnom kolese - opäť elegantne vyriešené lepiacou páskou :). Bol som rád, že som sa dostal do Krušných hôr, našiel som zastrešený prístrešok a pevne veril, že nasledujúci deň bude na míľach posledný.

1000 mil adventure race

Deň 13. - 176.82 km - 3 272m

Aj napriek zastrešený prístrešok ma vzbudila voda v spacáku. Totálne premočený som zbalil spacák a prisahal, že do takto mokrého už nezmestia. Riešenie je jednoduché - dôjsť do cieľa. 15 hodín som išiel v daždi. Posledných 5 hodín som po tme s čelovkou hľadal cesty skrze lúky, kríky a polia. Nakoniec sa však predo mnou objavil toľko vytúžený finisherský oblúk a ja sa dostal až do cieľa.

 

finiš 1000 mil adventure 1000 mil adventure race

 

záverom

Celkom nemá najazdených 1 861 km, nastúpané 41 173 výškových metrov. Na trase strávené spolu 13 dní 9 hodín a 24 minút.

1000 míľ - tisíce zážitkov, mraky utrpenie a odhodlanie, poznanie plno dobrých a ochotných ľudí a túžba na sebe ďalej pracovať a budúci rok byť ešte lepší.

 

 

 

 

 

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.